HDP’den AYM’ye yeni başvuru

15 Mart 2023 Çarşamba - 17:15

HDP - AYM

HDP - AYM

  • HDP, kapatma davasında sözlü savunmanın seçim sonrasına bırakılması talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne yeni bir başvuruda bulunuyor. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca açılan kapatma davasının devam ettiği Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yeni bir başvuruda bulundu. HDP, davanın görüşülmesi ve nihai kararın seçim sonrasına bırakılması talebiyle 16 Ocak’ta AYM’ye başvurdu. Bu başvurunun reddedilmesinin ardından HDP, Mereş merkezli depremlerin ardından davanın görüşülmesinin ve sözlü savunma tarihinin üç  ay ertelenmesi talebiyle başvuruda bulundu. Başvuruyu değerlendiren AYM, sözlü savunmayı bir ay erteleyerek 11 Nisan’a tarih verdi.

Seçim takviminin açıklanmasının ardından HDP, kapatma davasının seçim sonrasına bırakılması talebiyle AYM’ye ikinci bir başvuruda bulunuyor. HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, başvurunun gerekçesinde 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimlerin takvimine işaret ederek, seçim kampanyasının yürütüldüğü bir süreçte sözlü savunmanın mümkün olmadığını belirtti.

Oy verme işlemleri hatırlatıldı

Sözlü savunma tarihi olarak belirlenen 11 Nisan’dan 16 gün sonra (27 Nisan 2023) yurt dışında ve gümrük kapılarında oy verme işlemleri başlayacağı, 33 gün sonra da (14 Mayıs 2023) yurt içinde oy verme işlemi gerçekleştirileceğine dikkat çekilen başvuruda, “Bu dikkate alındığında Anayasa Mahkemesi'nce belirlenen sözlü savunma tarihinin, seçmenin oy verme iradesine doğrudan etki edeceğini söylemek herhalde yanlış olmayacaktır. Elbette Anayasa Mahkemesi'nce kapatılması istenen siyasi partinin sözlü savunmasının alınması için bir tarih belirlenecektir. Ancak resmi seçim takvimi başladıktan sonra kapatılması istenen siyasi partinin sözlü savunmasının alındığı bir başka örnek yoktur. Dünyada en fazla siyasi parti kapatma davası açılan ve en fazla kapatma kararı verilen ülkemizde bile seçim takvimi içerisinde sözlü savunma alınmamıştır” denildi. 

Seçim sonrasına bırakılsın

Davanın iki yıldır devam ettiği ve sözlü savunmanın verilmesiyle karar aşamasına geleceği kaydedilen başvuruda, şunlar ifade edildi: “Sözlü savunmadan sonra da raportörün dosyayı incelemesi ve raporunu hazırlaması, hazırlanan raporun üyelerce incelenmesi daha sonra da karar verilmek üzere bir araya gelmesi gerekecektir. Bu süre öngörülebilir değildir. Asıl sorun bu belirsizliğin seçim takviminin ortasında bile sürüyor olmasıdır. Seçim takvimi içerisinde sözlü savunma alınmayarak, seçmenler ve müvekkil parti açısından yaratılmış olan bu belirsizlik giderilebilir. Mahkemece bu yönde bir karar verilmesi önünde hukuksal ve fiili bir engel yoktur. Bu kararla dava nihayete ermiş olmayacak, yalnızca sözlü savunma tarihi 33 gün daha ertelenmiş olacaktır. Seçimden bir gün sonrasına bile verilebilecek bir erteleme kararı, esasen ve yalnızca müvekkil partinin lehine değil, milyonlarca seçmenin, herhangi bir baskı hissetmeden özgür iradeleriyle oy kullanmalarını sağlayarak ülke demokrasisine katkı sunacaktır.”

AYM’nin siyasi parti kapatma davalarıyla ilgili emsal kararların hatırlatıldığı başvuruda, seçim öncesi verilecek olası bir kararın seçmen iradesine engel olacağı kaydedildi. Başvuruda, 11 Nisan’da kararlaştırılan sözlü savunma tarihinin seçim sonrasına bırakılması talep edildi.  ANKARA

 

*****

HDP MYK toplandı

HDP MYK, Parti Meclisi’nin Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bir listeyle seçimlere girme önerisini tartıştı.

Mereş merkezli depremlerde enkaza dönen 11 kentte çalışmalarını sürdüren HDP, dayanışma ve yeniden inşa çalışmalarını değerlendirdi. Seçim hazırlıklarını tamamlayan HDP Merkez Yürütme Kurulu’nda parti kapatma davası kapsamında gelinen süreç ele alındı.

Parti Meclisi’nin (PM) 12 Mart’ta gerçekleştirdiği toplantıda aldığı tam yetkiyle toplanan MYK’nin, kapatma davasına karşı seçimlere Yeşil Sol Parti ile girme eğilimini kararlaştırması; Cumhurbaşkanlığı adayı çıkarma eğilimini de yeniden gözden geçirmesi ve bu kararı Emek ve Özgürlük İttifakı’nın 16 Mart’ta gerçekleştirilecek toplantısına taşıması bekleniyor.

Parti Meclisi toplantısında Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bir listeyle seçime girme yönündeki eğilim de MYK’nin gündeminde. MYK’nin sıcak baktığı bu önerinin de Emek ve Özgürlük İttifakı toplantısına taşınacağı öğrenildi.

 

*****

Kılıçdaroğlu'nun ziyareti 18 Mart’ta

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 18 Mart’ta HDP Genel Merkezi’ni ziyaret edecek. 

Kılıçdaroğlu, HDP ile görüşme talebinde bulundu. Talebi değerlendiren HDP, Kılıçdaroğlu’na 18 Mart Cumartesi günü için randevu verdi. HDP, Kılıçdaroğlu görüşmesi 18 Mart saat 13.00’te partinin Genel Merkezi’nde gerçekleşecek. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.