HEDEP’e başvurular başladı

HEDEP kongresi

HEDEP kongresi

  • HEDEP'te yerel seçimler için aday adaylığı başvuruları bugün başladı.  

Halkların Demokrasi ve Eşitlik Partisi (HEDEP), 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimler için aday adaylığı başvurularını başlattı. Belediye eşbaşkanlığının yanı sıra belediye meclis üyeliği için de başvurular alınıyor. Başvuru yapmak isteyenler, il ve ilçe örgütlerinde kurulan komisyonlara başvuruda bulunabiliyor. Başvurular, 10 Aralık'a kadar devam edecek.  Adayların belirlenmesi için her il ve ilçede sandık kurulacak. Parti üyeleri, geçmiş dönemde görev almış yöneticiler, aileler ve demokratik kitle örgütleri de oy kullanabilecek. 

HEDEP Amed İl Örgütü, yerel seçimlere ilişkin dün İl binasında basın toplantısı düzenledi. “Örgütlü toplumla demokratik yerel yönetimlere” yazılı pankartın açıldığı toplantıda konuşan HEDEP Amed İl Eşbaşkanı Abbas Şahin, halkın iradesinin gasp edildiğini belirterek, “Bir plan devreye konuldu ama bu plan başarısız oldu. Kürt halkı bugün Türkiye siyasetini belirleyen konuma gelerek, bu planı boşa çıkardı. Kayyum uygulaması topluma haksızlık, hukuksuzluk dışında bir şey getirmedi. Halka ait olan her şey satılmaya, iş birlikçilere peşkeş çekilmeye başlandı. Kürt halkının politik duruşu bir gün dahi olsa bu belediyeleri alacağını söyledi ve ilk seçimde aldı” diye konuştu. 

Kayyumlar tarafından gasp edilen belediyeleri halkın desteğiyle alıp halkın hizmetine koyacaklarını belirten Şahin, kayyum atanacak yalanlarının ise art niyetli olduğunu söyledi. Bugünden itibaren aday adaylık başvurularının Amed’de alınmaya başlandığını ifade eden Şahin, aday belirleme sonrası seçim çalışmalarına başlayacaklarını kaydetti. Şahin, “Artık bu saatten sonra halkın iradesini gasp edemezsiniz, diyeceğiz. Halkımız bunun karşısında gereken duruşu sergileyecek” dedi. 

 Başvuru sürelerinin Amed’de 8 Aralık’a kadar süreceğini kaydeden Şahin, bütün halkın sürece katılmasını beklediklerini söyledi.

DBP İl Eşbaşkanı Sultan Yaray ise baskı ve zulüm altında seçimlere gideceklerini söyledi. Kayyumların atanmasıyla en büyük baskının kadınlara yapıldığını söyleyen Yaray, şunları dile getirdi: “Bu duruşumuzla bunların baskılarına karşı kadınlarla direneceğiz. Eşbaşkanlık en zorlandıkları alan. Biz bir kez daha diyoruz ki; bu bizim kırmızı çizgimizdir. Kadınların bu seçimlerde bir kez daha ön plana çıkmasını istiyoruz.” AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.