‘Her evden bir leğen ekmek’

Kadın Haberleri —

'Her evden bir leğen ekmek' kampanyası

'Her evden bir leğen ekmek' kampanyası

  • Botanlı kadınlar tandırları depremzedeler için yaktı. "Her evden bir leğen ekmek" kampanyası başlatan kadınlar, “Gün dayanışma günü” dedi. 

Botanlı kadınlardan depremzedeler yardım kampanyası

Merkezi Mereş’in Bazarcix (Pazarcık) ilçesi olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, Mereş, Dîlok, Amed, Rîha, Meletî, Osmaniye, Mêrdîn, Adana, Hatay ve Semsûr'da büyük yıkıma neden oldu. Şu ana kadar 16 bin 170 kişi yaşamını yitirdi, 62 bin 914 kişi de yaralandı. Her geçen saat can kaybı artarken, deprem bölgeleri için Kurdistan’da adeta seferberlik ilan edildi. 

Şirnex’in Silopiya (Silopi) ilçesindeki kadınlar da, “Her evden bir leğen ekmek" kampanyası başlattı. İlçeye bağlı Barbaros, Kizir, Ofis ve Cudi mahallelerinde kadınlar, yaktıkları tandırlarda pişirdikleri ekmekleri deprem bölgelerine gönderecek.

‘Gün dayanışma günü’

Barbaros Mahallesi’nde yaşayan Barış Anneleri Meclisi üyesi Emine Alkış, “Gün dayanışma günü” diyerek, herkesin elinden geleni yapması gerektiğini belirtti. Alkış, “Ekmekleri sadece Kürtler için değil, herkes için pişiriyoruz. Kürt, Türk, Arap veya Fars ayrımı yapamayız. Bizler anayız. Yüreğimiz yanıyor, gözümüze uyku girmiyor. Botanlı anneler olarak gece gündüz onlar için çalışmalıyız. İnsan bir leğen ekmekle ne zengin ne de fakir olur. Ama bir canı doyurursak bütün dünyayı doyurmuş oluruz. Onlar kar ve yağmur altında. Enkaz altında yaralılar var” dedi.

‘Kim elinden ne geliyorsa yapmalıdır’

Cudi Mahallesi’nde yaşayan Halime İzer, herkese dayanışma çağrısında bulunarak, şöyle dedi: "Enkaz altında çocuklar, anneler, gençler aç susuz yardımları bekliyor. Onlara yardım etmeliyiz. Kim elinden ne geliyorsa yapmalıdır. Battaniye, mont ve temel ihtiyaçlar gönderilmelidir. Kürt, Türk, kim olursa olsun zaman birbirimize sahip çıkma zamanıdır. Bizim bizden başka kimsesi yok. Yüreğimiz onlarla birlikte atıyor. Herkes yardım etsin. Tandırlarda ve saçlarda yaptığımız ekmekleri göndereceğiz. Botan'daki her aile elini taşın altına koysun.” 

‘Halkların birbirine sahip çıkması gerekiyor’