Her yer Özgürlük Yürüyüşü

Yurt Dışı Haberleri —

"Özgürlük Yürüyüşü", Basel ve Manheimm

  • Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle Avrupa’da birçok koldan uzun yürüyüşler yapılıyor. Kürt gençlerinin Mannheim’da başlayan yürüyüşü ikinci gününü geride bırakırken, enternasyonalistlerin yürüyüşü de dün Basel’den start aldı.
  • Enternasyonalist gençlerden Lori Kollontai "Kürt Halk Önderi bizim için de özgürlüğü temsil ediyor. Özgürlüğü özgürlüğümüzdür. Tecridi birlikte kıracağız" dedi. KCDK-E Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt ise "Önderliğimiz üzerindeki tecridi kırabiliriz. Finali hep birlikte Köln’de yapacağız" diye ekledi.

Kürtler ve dostları Uluslararası Komplo’nun 25. yılını Fransa, Almanya, Hollanda ve İsviçre gibi Avrupa’nın neredeyse tüm ülkelerinde uzun yürüyüşler ve protesto gösterileri ile karşılıyor. Fransa’nın başkenti Paris’ten Strasbourg’a yürüyen Kurdistanlılar yürüyüşün 21. Gününü tamamladı. Almanya’ın bir çok kentinde bir kaç günlük uzun yürüyüşler yapılırken, TCŞ ve TekoJİN öncülüğünde Mannheim’de başlayan uzun yürüyüş ikinci gününde de devam ediyor. Her yıl Enternasyonalistlerin gerçekleştirdiği “Özgürlük Yürüyüşü” ise Basel’den yola koyuldu.

Finali Köln’de yapacağız

Uluslararası komplonun yıl dönümü öncesinde Avrupa’nın dört bir yanında "Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm" hamlesi kapsamında eylem ve etkinlikler organize ediliyor. Avrupa’da geleneksel hale gelen Kürt gençleri ve enternasyonalistlerin uzun yürüyüşleri de başladı. Paris’te başlayan uzun yürüyüş ise 3. haftasını geride bıraktı. Üç yürüyüş kolu 15 Şubat’ta Fransa’nın Strasbourg kentinde bir araya gelecek ve merkezi bir yürüyüş gerçekleştirilecek. Uzun yürüyüşçüler 17’sinde de Köln’de yapılacak merkezi eyleme katılacak.

13 ülkeden 200 enternasyonalist

15 Şubat komplosunun üzerinden 25 yıl geçti. Komplonun yıl dönümü yaklaşırken Kürtler ve dostlarının da eylemleri yayılıyor. 2017 yılından bu yana geleneksel olarak devam eden enternasyonalistlerin uzun yürüyüşünün bu yıl 8.’si yapılıyor. Yürüyüşe Almanya, Fransa, İtalya, İsviçre, Katalonya, Bask ülkesi ile Portekiz, Slovenya, Makedonya, Slovakya ve İngiltere’nin aralarında bulunduğu 13 ülkeden 200’e yakın enternasyonalist katılıyor.

 

Basel/Foto:Erdoğan ZAMUR

 

Yürüyüşünüz güç veriyor

Enternasyonalistlerin yürüyüşü dün Theaterplatz’daki basın açıklamasıyla başladı. KCDK-E Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt yürüyüşe katılan tüm gençlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında, "Önderlik bu dostlukları yarattı. Önderliğin paradigmasını benimseyen sizler bugün bu yürüyüşte buluştunuz. Kürtler olarak Önderlik üzerindeki tecridin sona ermesi için biz mücadele etmeye devam edeceğiz. Siz dostların bu yürüyüşü de bizlere güç veriyor" dedi.

Final 17’sinde Köln’de

"Hem Paris’te başlayan, 25. yıl vesilesiyle 25 kişinin katıldığı yürüyüş hem Almanya’da Kurdistanlı gençlerin devam eden yürüyüşü hem de enternasyonalistlerin başlattığı bu yürüyüş Strasbourg’da buluşacak, burada 15 Şubat’ta merkezi bir eylem yapılacak" hatırlatmasında bulunan Zümrüt, "Finali ise hep birlikte 17 Şubat’ta Köln’de yapacağız. Önderliğimiz üzerindeki tecridi kırabiliriz, bu gücümüz var. Herkesi tecridi parçalamak için Köln’e bekliyoruz" diye konuştu.