Hewsel'in unutulmuş kültürü

Kültür/Sanat Haberleri —

Hewsel'in unutulmuş kültürü

Hewsel'in unutulmuş kültürü

  • Amed'de Hewsel bahçelerinde yetişen ürünlerle yapılan marul sarması, karpuz, kavun ve reyhan şerbeti ile bulgur ekmeği yeniden hayat buluyor. Şimdilerde pamuk ve mısır tarlalarına dönen Hewsel'in eski zenginliğine kavuşturulması için sivil toplum örgütleri kampanya başlattı.

MUSTAFA DOĞAN / AMED

8 bin yıldır kesintisiz bir şekilde tarımın yapıldığı Hewsel bahçelerinde yakın bir zamana kadar yetişen meyve ve sebzeler Amed'in ihtiyacını karşılıyordu. Burada üretilen ürünlerle de çeşit çeşit yiyecek ve içecekler yapılıyordu. Sebze ve meyve ekilen bahçelerin yerini günümüzde mısır ve pamuk tarlaları almış. Kullanılan kimyevi tarım ilaçları hem Hewsel bahçelerini yok ediyor hem de akan Dicle Nehri'ni kirletiyor. Hewsel'i yeniden eski günlerine geri getirmek için Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, kentteki sivil toplum örgütlerinin de desteği ile harekete geçti. Oda'nın bünyesinde kurulan Gastro İnovasyon Merkezi ev sahipliğinde Hewsel'de yetişen ürünlerden yapılan yiyecek ve içeceklerle Ekim ayı başında "Hewsel Şenliği" düzenlendi.

 

 

Eskiden yetişen ürünler unutuldu

Amed'de artık yok olmaya yüz tutan marul dolması, karpuz, kavun ve reyhan şerbeti ile bulgur ekmeği görücüye çıktı. Hewsel'de eskiden yetişen ürünlerin artık yetişmediğini ve unutulduğunu belirten Amed'in tanınan aşçılarından Alaaddin Kılıç, çocukluklarında tadına vardığı yiyecek ve içecek kültürünü yeniden hayata geçirmek için sivil toplum örgütlerinin henüz zaman var iken Hewsel'e sahip çıkmaları gerektiğini söyledi.