Hizan küme evleri yıkılıyor

Toplum/Yaşam Haberleri —

Bitlis Küme Evleri

Bitlis Küme Evleri

  • Dijital medyada yayınlanan dört mevsim fotoğrafları ile hem yönetmen hem de fotoğraf sanatçılarının büyük ilgi gösterdiği küme evleri şimdilerde yıkım tehlikesi altında.

MEDİNE MAMEDOĞLU

JİNHA/BİTLİS

 

Doğası ve tarihi güzellikleri ile keşfedilmeyi bekleyen Bitlis coğrafyası görenleri kendine hayran bırakıyor. Dağlarla çevrili konumu ile içinde birçok güzelliği barındıran kentte turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden biri de Hizan’a bağlı küme evleri. Dijital medyada yayınlanan dört mevsim fotoğrafları ile hem yönetmen hem de fotoğraf sanatçılarının büyük ilgi gösterdiği küme evleri şimdilerde yıkım tehlikesi altında. Taş ve tahtadan yapılan 300 yıllık katlı evler restore edilip koruma altına alınmadığı için günden güne zarar görüyor.

Bir evin balkonu diğer evin çatısı 

İki ya da üç katlı evlerin üst üste ve birbirine bağlı yapılması ile ortaya çıkan bu küme evler, Hizan’da bulunuyor. İlçede iki köy bu mimariye sahipken, dağlık bir yapıya sahip olan coğrafyada köyler yamaçta kurulu halde. Yamaçta kurulduğu için kat kat ve sağlam olması için taştan yapılan evler 300 yıldır ayakta duruyor. Taş ve tahta dışında herhangi bir malzemenin kullanılmadığı evler tarih kokarken bir evin balkonu diğer evin çatısı olacak şekilde dizayn edilmiş durumda.

Evlerin taşları dökülüyor

Köylülerin koruma ve restorasyon talep etmesine rağmen herhangi bir tedbirin alınmadığı köyde evlerin taşları bir bir dökülüyor. Güvenli olmadığı için taşları dökülen evleri kendi imkânları ile tamir eden köylüler, evlerde beton kullanmak zorunda kalıyor. Yıkılan evler yerine yeni yapılan evler köyün dokusunu bozarken, tahribata herhangi bir önlem alınmamasına da köylüler tepki gösteriyor. Köylüler koruma altına alınmadığı halde evlerin daha çok zarar görüp tahrip olacağı bilgisini paylaştı.

 

 

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.