Hukuksuz kurullar suç işliyor

İbrahim Halil Öyke

İbrahim Halil Öyke

  • ÖHD Riha Şubesi Eşbaşkanı İbrahim Halil Öyke, hukuka aykırı kurulların, suç teşkil etmeyen gerekçelerle tahliyeleri ertelediğini söyledi. 

İHD verilerine göre; İdari ve Gözlem Kurulu uygulamasının devreye konulduğu 29 Aralık 2020’den beri en az 313 tutsağın tahliyesi birden fazla kez 6’şar ve 3’er aylık periyotlarla engellendi. Kurulların hem Anayasa’ya hem Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) aykırı olduğunu belirten İHD Genel Merkezi, 12 Aralık 2020’de Danıştay’a “yürütmenin durdurulması” talebiyle dava açtı. Dava devam ediyor. Kurullar, Urfa T 1, T 2 ve Siverek T 1 cezaevlerinde de şimdiye kadar en az 20 tutsağın infazını erteledi.

İdari ve Gözlem Kurullarının hukuka aykırı olduğunu belirten Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Riha Şubesi Eşbaşkanı İbrahim Halil Öyke,  tutsakların pişmanlık dayatmasını kabul etmedikleri için infazlarının ertelendiğini söyledi. Kurullar tarafından “PKK hakkında ne düşünüyorsunuz?”, “Pişman mısınız?” gibi sorular yöneltildiğini aktaran Öyke, “Düşünce ve ifade özgürlüğüne göre hiç kimse düşüncesini açıklamaya zorlanamaz. İdare ve Gözlem Kurulları, TCK’da güvence altına alınan ifade ve düşünce özgürlüğünü çiğniyor. Düşünce ve ifadeyi açıklamaya zorlamak suçtur ve hapis cezasıyla cezalandırılır. Ancak İdari ve Gözlem Kurulları bunu sürekli bir şekilde yapmakta ve verilen kararlarda da bu açıkça yazılıyor. Anayasa’da suç sayılan bir durumu gerekçe göstererek tutukluların infazını erteliyor ya da yakıyor” dedi.

Para aldıkları için

Kurulların yapısına işaret eden Öyle, şunları söyledi: “Kurulun başında Cumhuriyet Savcısı bulunmakta. Kurul infaz kuruma memurları, öğretmen, sosyolog, psikolog gibi çeşitli kamu görevlilerinde oluşmakta. Kurul her toplandığında ödenek alıyor. Kurul üyeleri her toplantı için ödenek aldıklarından dolayı toplantıların sıklığının olması onlar için de maddi bir menfaat elde etme anlamına geliyor.”

Denetim yok

Kurulların Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunun altını çizen Öyke, şunları ekledi: “İHD’nin yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay’da açtığı iptal davası bir an önce karara bağlanmalı. Kurullarda bir denetim yok. Kurullar siyasi atmosfere veya iktidarın yönlendirmesine göre karar veriyor.” MA/URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.