İlk sivili Türk jandarması katletti

Dünya Haberleri —

Türk ve Rus askerleri Rojava işgali öncesi el sıkışıyor

Türk ve Rus askerleri Rojava işgali öncesi el sıkışıyor

  • Suriye'de yabancı silahlı güçlerin öldürdüğü sivillerin sayısı her geçen gün artıyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) yabancı güçlerin Suriye’de yarattığı sivil katliamının 12 yıllık bilançosunu çıkardı. İlk sivil ölümünün mümessili Türk Jandarması.

Totaliterizim karşıtı Arap Baharı ile başlayan mücadele Arap habitatında bir çok rejimin yıkılmasına sebep olurken Suriye’de milyonların göçmen olduğu katliamlarla anılıyor. Uluslararası güçler vekalet savaşları ardından Suriye’ye askeri güçleri ile bizzat girdi. 12 yılın ardından Suriye’de yabancı güçlerin öldürdüğü sivillerin sayısı 7 bini kadın ve çocuk olmak üzere 19 bine yaklaştı. 
Suriye birçok yabancı gücün farklı bahaneler iler sürerek işgal ve istilaya varan uygulamalar ile karşı karşıya kaldı. Yalnızca adalet, özgürlük, demokrasi ve eşitlik hayalleri kuran Suriye halkının barışçıl protestolarının 21. yüzyılın en şiddetli savaşına dönüşmesi sivillerin kitlesel katliamı ile devam ediyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) yabancı güçlerin Suriye’de yarattığı sivil katliamının 12 yıllık bilançosunu çıkardı.