İngiltere’de erken seçim

Dünya Haberleri —

Rishi Sunak/foto:wikipedia

Rishi Sunak/foto:wikipedia

  • Muhalefetteki İşçi Partisinin hızlı yükselişi karşısında risk almaya karar veren İngiltere Başbakan’ı Rishi Sunak, erken seçim kararını açıkladı. Sunak, “şimdi İngitere'nin geleceğini seçme zamanıdır" dedi.
  • İşçi Partisi geçen hafta başlattığı seçim çalışmasında, daha iyi bir hayat ve ekonomi vaad ediyor. Anketlerde 20 puan önde görününe İşçi Partisi başkanı Keir Starmer, “İngiltere’yi yeniden inşa etme" sözü verdi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, 4 Temmuz’da genel seçimlerin yapılacağını açıkladı. Sunak, İngilizler’in bu seçimlerle geleceklerini iddia etti. İngiltere’de 14 yıldır iktidarda olan Muhafazakar Parti’nin muhalefetteki İşçi Partisi karşısında seçimleri kaybetmesi beklentisi oldukça yüksek.

Seçim çağrısı yapacağına ilişkin aylardır süren spekülasyonlara son veren 44 yaşındaki Sunak, sağanak yağmur altında yaptığı açıklamada, seçim çağrısını beklenenden önce yaptığını söyledi. Sunak’ın seçim çağrısı, Muhafazakar Parti’nin kamuoyu yoklamalarında İşçi Partisi'nin çok gerisinde olması nedeniyle riskli bir strateji olarak değerlendiriliyor.

İşçi marşı protestoları eşliğinde

Downing Sokağı’ndaki Başbakanlık Konutu’nun önünde protestocular tarafından çalınan İşçi Partisi marşının sesini bastırmaması için bağırarak konuşan Sunak, sadece başbakan olarak değil aynı zamanda eski maliye bakanı olarak da hükümetteki başarılarını sıraladı. "Şimdi İngitere'nin geleceğini seçme zamanıdır" diyen Sunak, bu seçimi kendisi ile istikrar, İşçi Partisi lideri Keir Starmer ileyse bilinmezlik arasında bir seçim olarak tanımladı.

Sunak, "Önümüzdeki birkaç hafta boyunca her bir oy için mücadele edeceğim, güveninizi kazanacağım ve size sadece benim liderliğimdeki bir Muhafazakar hükümetin zor kazanılmış ekonomik istikrarımızı riske atmayacağını kanıtlayacağım" dedi.

Starmer’e sağlı sollu salvolar

İktidara aday İşçi Partisi’ni de konuşmasında ihmal etmeyen Sunak, Starmer'ın her zaman "kolay yolu" seçtiğini ve hiçbir planı olmadığını söyledi. Yerel ve bölgesel seçimlerde İşçi Partisi karşıdında hızlı bir düşüş yaşayan Muhafazakar Başbakan Sunak iddialarını, "Sonuç olarak, gelecek onlarla sadece belirsiz olabilir" şeklinde sürdürdü.

Sunak seçimlere sadece anketlerde İşçi Partisi'nin çok gerisinde girmekle kalmıyor, aynı zamanda partisindeki bazı kesimlerden de dışlanmış şekilde giriyor. Sunak’ın, zorlu geçeceği tahmin edilen seçim kampanyası sürecinde kendisini yönlendirecek küçük bir danışman ekibine giderek daha fazla ihtiyaç duyacağı öngörülüyor.

Baskın seçim için tam zamanı

Ancak enflasyonun düşmesi ve ekonominin neredeyse son üç yılın en hızlı büyüme oranına ulaşması gibi bazı kazanımlarla birlikte Sunak, risk almak için zamanlamanın uygun olduğunu düşünüyor olabilir. Eski yatırım bankacısı ve maliye bakanı olan Rishi Sunak, iki yıldan kısa bir süre önce göreve gelmişti.

Hem Muhafazakar Parti hem de İşçi Partisi, ekonomi ve savunma alanlarındaki saldırı hatlarının çoktan çizildiği seçim kampanyalarını başlattı. Sunak ve hükümeti, iktidara gelmesi halinde İşçi Partisi'ni vergileri arttırmaya hazır olmakla suçluyor. İşçi Partisi’nin bir planı olmadığı için giderek daha tehlikeli hale gelen dünyada Britanya için güvenli bir güç olmayacağını söylüyor, muhalefet ise bu suçlamaları reddediyor.

Seçim çalışması çoktan başladı

İşçi Partisi ise muhafazakar hükümeti, 14 yıldır ekonomiyi kötü yönetmekle, insanları daha kötü durumda bırakmakla ve ekonomik büyümeyi teşvik etmek için şirketlerin arzuladığı istikrarı sağlayamamakla suçluyor. İşçi Partisi'nin seçimleri kazanması halinde, bir zamanlar siyasi istikrarla tanınan İngiltere'de 1830'lardan bu yana ilk kez sekiz yılda altı başbakan görev yapmış olacak.

İşçi Partisi’nden ‘hazırız’ mesajı

İşçi Partisi, Sunak’ın seçim açıklamasından önce, seçime fazlasıyla hazır olduğunu belirtmişti. İşçi Partisi lideri Keir Starmer’in sözcüsü, gazetecilere, "Başbakan ne zaman seçim çağrısı yaparsa yapsın biz tamamen hazırız. Tamamen örgütlü ve işlevsel bir kampanyamız var ve ülkenin bir genel seçim için can attığını düşünüyoruz" dedi.

Starmer geçen hafta partisinin seçim kampanyasını "İngiltere’yi yeniden inşa etme" sözü vererek başlattı ve İşçi Partisi'nin bir sonraki hükümeti kurması halinde atacağını söylediği ilk adımları anlattı. İşçi Partisi, kamuoyu yoklamalarına göre seçim yarışını Sunak'ın Muhafazakar Partisi’nin yaklaşık 20 puan önünde götürüyor. Ancak bazı parti yetkilileri avantajlarının göründüğü kadar sağlam olmadığından endişe ediyor ve birçok seçmenin kararsız kalmasından korkuyor. LONDRA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.