İşgal ve tecrit protestoları sürüyor

Diaspora Haberleri —

6 Mayıs 2021 Perşembe - 15:22

  • Avrupa’da yaşayan Kürtlerin Önderleri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride ve Türk devletinin Medya Savunma Alanları’na yönelik saldırılarına karşı protestoları devam ediyor.

 

Kürdistanlılar tecride ve işgala karşı Almanya’nın Stuttgart, Berlin, Darmstadt ve Mannheim kentlerinde eylemdeydi.

Stuttgart kentinde TCŞ ve TekoJIN aktivistleri Öcalan’ın özgürlüğü talebiyle “Bi Hev Re Serhildan” hamlesi kapsamında Schlossplatz’da stant açtı. Bildirilerin  dağıtıldığı stant eyleminde işgalci Türk devletinin Medya Savunma Alanları’na yönelik saldırılarına, Öcalan’ın bulunduğu tecrit şartlarına dikkat çekildi.

 

BERLİN

Başkent Berlin’de de gençler düzenledikleri eylem ile tecridi protesto etti.

Berlin Özgür Kürdistanlılar Derneği ve Dest-Dan Kadın Meclisi aktivistleri de destek verdiği çadır eyleminde Öcalan’ın Demokratik, Ekolojik, Cinsiyet Özgürlükçü toplum paradigmasından her hafta bir konu seçilerek seminer de verildi.

İlk haftanın seminer konusu Jîneolojî oldu. Aktivistler ayrıca Demokratik Uygarlık Manifestosu kitabından bölümler seçilerek hazırlanan broşürleri çevredekilere dağıttı.

DARMSTADT

Türk devletinin Güney Kürdistan’a yönelik düzenlediği işgal saldırıları Darmstadt kentinde protesto edildi. Luisenplatz’da düzenlenen eylemde 13 gündür gerilla alanlarına yönelik faşist Türk devletinin tüm gücüyle bir saldırı düzenlediği dile geldi.