İşkenceden sonra uyuşturucu veriyorlar

Kadın Haberleri —

30 Temmuz 2020 Perşembe - 23:00

  • E.A. 27 yaşında. Efrîn'de yaşıyordu. Türk işgalcileri tarafından Özerk Yönetim’le ilişkili olduğu suçlamasıyla önce eşi, ardından kendisi ve üç yaşındaki kızı kaçırıldı. E.A. işkencehaneye dönüştürülen Efrîn Ticaret Okulu’na götürüldü. Bir yıl boyunca Türk çetelerinin ağır işkencesine maruz kaldı.

İşgalci Türk devleti ve paralı çeteleri, işgal ettikleri bölgelerde insanlık dışı suçlar işlemeye devam ediyor. Efrîn’in işgal edildiği 18 Mart 2018’den beri demografik yapıyı değiştirme, sivilleri yerinden etme ve insan kaçırmayla sık sık gündeme gelen Türk devletinin zindanlarda esir tuttuğu kadınlara uyguladıkları ağır işkenceler bir bir gün yüzüne çıkıyor.
Türk devletinin vahşetine maruz kalanlardan biri de 27 yaşındaki Efrînli E.A. Türkiye, Efrîn’i işgal ve talan ettikten sonra Özerk Yönetim’le ilişkili olduğu suçlamasıyla ,lkin E.A’nın eşi W.M’yi, ardından ise 23 Haziran 2019’da E.A, 3 yaşındaki kızıyla birlikte yaşadığı evden kaçırdı. Bir işkencehaneye dönüştürülen Efrîn Ticaret Okulu’na götürüldü. E.A, burada her türlü ağır işkenceye maruz kaldı. Zindandaki diğer kadınlara yapıldığı gibi ona da uyguladıkları işkenceleri hatırlamaması için uyuşturucu verildi.

Yüklü fidye karşılığı serbest

E.A’nın babası, bir yıl boyunca kızını ve torununu kurtarmak için çabaladı. Sonunda bir hafta önce Türk çetelere verdiği 17 milyon Suriye lirası fidye karşılığında kızı ve torununa kavuştu. E.A’nın eşi W.M’den ise haber alınamıyor.
Özgürlüğüne kavuştuktan sonra Efrîn’den ayrılarak, ebeveynleriyle birlikte Şehba’ya yerleşen E.A, ANHA muhabirleri Fîras Ibrahîm ve Sîmav Xelîl’e bir yıl boyunca gördüğü işkenceyi anlattı:

  • E.A’nın babası, bir hafta önce çetelere 17 milyon Suriye lirasını verdikten sonra kızı ve torununa kavuştu. E.A’nın eşi W.M’den ise haber alınamıyor. Şehba’ya yerleşen E.A, ''Ebu Haydar isimli çete kızımı öldürmekle tehdit etti. Bana tecavüz edeceğini, görüntü çekeceğini, herkesle paylaşacağını söylüyordu'' dedi.

Su hortumuyla işkence

Çeteler, sebebini bilmediğim bir nedenle beni evimden alarak kaçırdılar. Daha sonra beni Ticaret Okulu’na götürdüler. Burada su hortumuyla dövdüler. Küfürler ettiler ve hakaretlerde bulundular. Beni her dövdüklerinde YPG ile ilişkimin olduğunu ve onlara bilgi verdiğimi söylüyorlardı.

Kızı üzerinden tehdit

Ebu Haydar isimli çete, beni işkenceyle sorguluyordu. Bana durmadan YPG’yi, onlara ne bilgi verdiğimi soruyordu. Ben bir ilişkim olmadığını ve bilgi vermediğimi söyledikçe ya kızımı öldürmekle ya da ona uyuşturucu madde vermekle tehdit ediyordu.

İşkence videoları izlettiler

Ebu Haydar sürekli beni tehdit ediyordu. Eğer kendilerine bilgi vermezsem kızımı öldüreceğini, bana tecavüz edeceğini, görüntü çekeceğini ve herkesle paylaşacağını söylüyordu. Kadınlara vahşice işkence ettiği görüntüleri zorla izletiyordu. Kadınlara elektrik veriyordu ve su hortumuyla döverek işkence ediyordu. O kadar vahşiydi ki izlediklerimden sonra hastalandım.

İşkence ardından uyuşturucu

Kaçırıldıktan bir ay sonra zindan kadınlarla dolduruldu. İşkenceden dolayı psikolojik sorunlar yaşamaya ve hastalanmaya başladılar.
Tutulduğumuz yerler çok kirliydi. Bu yüzden birçok hastalık yayıldı. Uyguladıkları işkencelerin açığa çıkmaması ve kendilerine ne yapıldığını bilmemeleri için kadınlara uyuşturucu hap veriyor ya da iğne yapıyorlardı. Hap ve iğnelerden kaynaklı da birçok kadın ciddi şekilde hastalandı.
Hapishanede hamile kadınlar da vardı ve o ortamda çocuklarını doğurmak zorunda kaldılar. Hiçbir sağlık ihtiyacımızı gideremiyorduk. Yeni doğmuş çocuklar için kıyafet ve süt dahi verilmiyordu.

İşkenceyle katledilenler oldu

Ağır işkencelerden dolayı birçok kişi yaşamını yitirdi. Katledilmekten kurtulanlar ise ağır işkenceden dolayı psikolojik sorunlar yaşıyordu. Birçok kadın için de idam kararı aldılar. Bir yıl boyunca yüzlerce kadınla beraber ağır işkence altında yaşadım.

HABER MERKEZİ

 

Okulu işkencehaneye dönüştürdüler

Sivillere dönük acımasız uygulamalarıyla tanınan Ebu Haydar, Ebu Arap, Ebu Ziyad ve Ebu Sayir isimli Türk devletinin çeteleri, ‘askeri polis’ adı altında işkence ve katliam yapmakla görevli. Bu çeteler sorgulamak üzere kaçırdıkları sivillere ve kadınlara Efrîn’deki Ticaret Okulu’nda ağır işkenceler uyguluyor.
Kaçırılarak zindanlarda esir tutulan kadınlar, Türk devleti tarafından elektrik, su borusu ile dayak, hakaret ve taciz gibi birçok işkence yöntemine maruz kalıyor.

Dün Kongreya Star Araştırma ve ve İstatistik Komitesi'nin Efrîn'de kaçırılan ve katledilen kadınlarla ilgili hazırladığı raporu buradan okuyabilirsiniz.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.