İsrail- Hamas savaşı: 6 bin 51 ölüm

Dünya Haberleri —

İsrail bombardımanı ardınan Gazze'de bir sokak

İsrail bombardımanı ardınan Gazze'de bir sokak

  • 7 Ekim’de Kassam Tugaylarının baskını ile başlayan Hamas-İsrail savaşında can kayıpları her geçen gün yükseliyor. Gazze’nin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre öldürülenlerin sayısı 4 bin 651’e yükseldi. Bombardımanlarda can verenlerden bin 873’ü çocuk, bin 100’ü de kadın.

İsrail’in ültimatomu ile Wadi Gaza’nın güneyine geçenler de ölümden kurtulamıyor. Sağlık Bakanlığı 839 kişinin İsrail’in işaret ettiği bölgede öldürüldüğünü açıkladı. Toplam yaralı sayısı 15 binin çok üzerinde olduğu da paylaşılan bilgiler arasında. İsrail saldırıları son iki günde Gazze’nin dışına taşarak Batı Şeria’yı da hedef aldı.
İsrail ordusu son günde Gazze’de 320 noktayı bombaladığını açıkladı. Hedeflerin Hamas altyapısı olduğunu iddia eden İsrail, tünel ve operasyon merkezlerini hedef aldığını söylüyor. İsrail ordusunun hava saldırısı ardından da açıklama yayınlayan Gazze İçişleri Bakanlığı uyarı yapılmadan evlerin ve okulların vurulduğunu, çok sayıda sivil can kaybının yaşandığını açıkladı. İsrail tarafı yaşanan can kayıpları ve ölüm raporlarını açıklamayı bin 400’den sonra bıraktı. İsrail ordu kaynakları 222’den fazla esirinin de olduğunu açıklamıştı. 

Üçüncü konvoy Gazze’de
İsrail'in abluka altına alarak ağır şekilde bombaladığı Gazze'ye yardım konvoylarının girişi devam ediyor. 20 kamyondan oluşan 3. yardım konvoyuda Refah kapısından geçerek Gazze’ye girdi.  
Mısır medyası, Gazze'ye açılan Refah sınır kapısından giren ikinci yardım konvoyunun 17 kamyondan oluştuğunu duyurdu. Üçüncü konvoy ise 20 kamyondan oluşuyor. Tıbbi malzemenin yanı sıra gıda maddesi taşıyan kamyonlar Mısırlı yetkililer tarafından denetleniyor. İki gün önce bölgeye girmesine izin verilen konvoyların taşıdığı malzemenin yetersizliğini dile getiren bölge sakinleri acil yardım çağrısını yeniledi. Birleşmiş Milletler (BM) ilk etapta en az 100 kamyon yiyecek, su ve ilaca ihtiyaç olduğunu açıkladı. 

ABD: Müdahale ederiz
ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Orta Doğu'da İsrail ile Hamas arasındaki çatışmayı 'genişletmeye' kalkışacak herhangi bir 'örgüt veya ülkeye' karşı askeri eylemde bulunmakta 'tereddüt etmeyeceklerini' söyledi. Bölgeye iki savaş gemisi gönderdikten sonra hava savunma sistemleri de nakledeceğini duyuran Pentagon, İsrail-Hamas savaşının genişletilmesine müdahil olacağını duyurdu.
ABC News'te pazar günü konuşan Savunma Bakanı Lloyd Austin, "Çatışmayı genişletmek isteyenlere tavsiyemiz yapmayın. Kendimizi savunma hakkımızı koruyoruz ve buna göre hareket etmekten çekinmeyeceğiz." dedi. 

Filisin ve İsrail için gösteriler
Avrupa’daki Filistin yanlısı gösterilerin en büyüğüne İngiltere’nin başkenti Londra ev sahipliği yaptı. Londra polisinin tahminlerine göre yaklaşık 100 bin kişi "Özgür Filistin" sloganları atarak, pankartlar taşıyarak ve Filistin bayrakları sallayarak mitinge katıldı. 
İtalya’nın başkenti Roma'da İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırılarının durdurulması çağrısında bulundu. Göstericiler  "Özgürlüğü elde edene kadar barış yok" yazılı pankartlar taşıdılar. 
Berlin polisinin gösteri yasağına rağmen yüzlerce Filistin yanlısı protestocu Almanya'nın başkentinde yürüdü. İlk önce göstericilerin etrafını kuşatan Alman polisi, sonunda yürüyüşün devam etmesine izin verdi.  Almanya İsrail-Hamas çatışmasıyla ilgili olarak yasaları ihlal ettikleri gerekçesiyle 1,100'den fazla kişi hakkında soruşturma açtı.
Berlin'de binlerce kişi antisemitizme karşı çıkmak ve İsrail'e destek vermek amacıyla gösteri düzenledi. İnsanlar İsrail bayrakları ya da kayıp olduğu bildirilen ya da Hamas tarafından rehin tutulan bazı kişilerin fotoğraflarının bulunduğu posterler taşıdı. Organizatörler 20 binden fazla kişinin katıldığını tahmin ederken polis bu sayıyı 10 bin olarak açıkladı.
Fransa'nın güneyindeki eski Marsilya limanı yakınlarında toplanan yaklaşık yüz kişi İsrail ve Filistinliler arasında barış çağrısında bulundu. Bouches-du-Rhône İnsan Hakları Birliği (LDH) ile birlikte mitingi düzenleyen yerel Emmaus şubesinin başkanı Kamel Fassatoui, "Marsilya'da seslerini duyurmak ve "giderek tırmanan bu endişe ortamına karşı" mücadele etmek istediklerini söyledi. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.