İsrail’den Refah tehdidi

Dünya Haberleri —

  • İsrail Hamas tüm rehineleri ramazan ayına kadar serbest bırakmazsa, Gazze’de 1 milyon kişinin sığındığı Refah kentine saldıracağını açıkladı.

İsrail Hamas savaşında ölü sayısı 30 bin sınırını aştı. Gazze’yi üçe bölerek İsrail, Refah kenti dışındaki tüm bölgeyi neredeyse yıkıntıya çevirdi. İsrail Savaş Kabinesi bakanlarından Benny Gantz, Gazze'deki savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan yaklaşık 1 milyon sivil için son sığınak konumundaki Refah kentine yönelik olası kara operasyonuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Tüm dünya ve Hamas liderleri artık şunu bilmeli ki, eğer Ramazan'a kadar tüm rehineler evlerinde olmazsa, savaş Refah bölgesi dâhil her yerde devam edecek" dedi.

Çıkış yolu yok

Gazze’de öldürülen 29 bin 92 kişinin neredeyse tamamı sivilken Kudüs’te konuşan İsrail Genelkurmay Başkanı Gantz, söz konusu kara operasyonunun, "sivil can kaybının mümkün mertebe azaltılabilmesi için Amerikalı ve Mısırlı ortaklarla diyalog ve koordinasyon içinde" gerçekleştirileceğini söyledi.

Ancak sivillerin olası bir kara operasyonundan önce Gazze içinde yerleştirilebilecekleri güvenli bir yer kalmadı. Bir oldu bitti ile başlaması beklenen yeni saldırı dalgasında bir tahliye planının olmayışı endişeleri artırıyor.

10 Mart'ta başlayacak

Refah kentini savaş uçakları ile vurmayı sürdüren İsrail, son açıklama ile karadan yapılacak saldırı için tarih verdi. Ramazan ayına kadar rehinelerin tamamının serbest bırakılmasını isteyen İsrail 10 Mart’ta başlayacağını söylüyor. Birçok ülke ve uluslararası yardım kuruluşu, Gazze'de İsrail askerlerin girmediği son büyük kent olan Refah'a yönelik bir kara operasyonunun insani açıdan yeni bir felaket yaşanmasına neden olacağı uyarısında bulunmuştu.

Ultra-ırkçı plan

Kudüs'teki konferansta konuşan Netanyahu, rehine anlaşması olsun ya da olmasın, Hamas'a karşı "mutlak bir zafer kazanabilmek için bu işi bitirme" sözü verdi. İsrail'de Başbakan Benyamin Netanyahu, savaşın Refah'a yönelik kara operasyonu olmadan tamamlanamayacağını savunuyor.

Binlerce ölü, sınırsız yıkım

Hamas ve beraberindeki Filistinli grupların 7 Ekim'de İsrail'in güneyine düzenlediği saldırılarda, birçoğu sivil olmak üzere yaklaşık bin 200 kişi öldürülürken 240 civarında kişi de kaçırılmıştı. Gazze Sağlık Bakanlığına göre, İsrail'in bu tarihten sonra Gazze’ye düzenlediği hava ve kara saldırılarında ise şu ana kadar çoğu kadın ve çocuk, en az 29 bin 92 kişi öldürüldü. Yaralı saysı ise 69 bin 28 olarak kaydedildi.

Hamas, Kasım ayındaki bir haftalık ateşkes sırasında 240 Filistinli mahkûma karşılık 100'den fazla rehineyi serbest bırakmıştı. İsrail, Hamas'ın elinde şu an 136 rehine olduğunu tahmin ediyor. KUDÜS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.