İstanbul’da üç kişi tutuklandı

  • İstanbul’da 27 Şubat’ta gözaltına alınan 15 kişiden üçü tutuklanarak, cezaevine gönderildi. 

İstanbul’da 27 Şubat’ta yapılan ev baskınlarında aralarında Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Parti Meclisi (PM) Üyesi Sıtkı Güngör, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Partizan üyelerinin de olduğu 15 kişi gözaltına alınmıştı. Cezaevlerindeki tutsaklara para yatırdıkları için “Örgüte finansman sağlamak” iddiasıyla suçlanan 15 kişi, 1 Mart’ta İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. 

Savcılık ifadelerinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Partizan okurları İbrahim Hakkı Eren, Ali Karaçay ve Mesut Gerçek adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılırken, ETHA'nın Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Mehmet Acettin’e ev hapsi cezası verildi. SMF Üyesi Metin Keleş ve Partizan okuru Arzu Aksakal ise mahkeme tarafından tutuklanarak, cezaevine gönderildi. 

İfadelerinin ardından savcılık tarafından tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen ESP PM üyeleri Ali Haydar Keleş, Mert Çuhadar, Mesut Çeki, Uğur Ok, SKM MYK üyesi Ezgi Gürbüz, SKM Genel Meclis üyesi Hacer Elçin, Ceylan Yayınları İmtiyaz Sahibi Hüseyin Gültepe, DEM Parti PM Üyesi Sıtkı Güngör ile SMF Dönem Sözcüsü Barış Kayaoğlu’nun mahkemedeki ifadeleri ise gece geç saatlere kadar sürdü. Mahkeme ifadelerinin ardından ESP PM üyeleri Keleş, Çuhadar, Çeki, Ok, SKM MYK üyesi Gürbüz, SKM Genel Meclis Üyesi Elçin, Ceylan Yayınları İmtiyaz Sahibi Gültepe ve SMF Dönem Sözcüsü Barış Kayaoğlu, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, DEM Parti PM Üyesi Güngör, aynı suçlamayla tutuklandı. İSTANBUL

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.