Ji Çaran Çar, Jin Huner

Kültür/Sanat Haberleri —

Zozan Bor

Zozan Bor

  • Aryen Huner Derneği’nin "Ji Çaran Çar, Jin Huner/Dörtte Dört Kadın Sanat" projesi kapsamında yapılan sanatsal atölye ve üretimler yaklaşık bir yıl sürecek. Eğitmenlerden Zozan Bor, kadınlara sanatsal becerilerini geliştirebilecekleri bir ortam ve olanak yaratmaya çalıştıklarını söyledi.

HAVAR DERYA / WAN

İmha, inkar ve asimilasyon politikalarına karşı kültürlerini canlı tutma ve gelecek nesillere aktarma çabalarını sürdüren Kürt sanatçılar örgütlü oldukları kurumlar aracılığıyla bir yandan kültürel soykırımın etkilerine karşı direnişi ifade ederken bir yandan da sanatı bir araç olarak kullanarak toplumun kolektif bilincine katkı sunuyor. Bu kurumlardan biri de Aryen Huner Derneği. Uzun yıllardır Wan’da ana dilde sanat eğitimi veren, Kürt dilini, sanatını ve kültürünü yaşatmaya çalışan Aryen Huner Derneği’nin çalışmalarını resim eğitmeni Zozan Bor ile konuştuk. 

 

 

Ana dilde sanatı önemsiyoruz

Derneğin çalışmalarına ilginin yoğun olduğunu belirten Zozan Bor, çalışmalarını ana dilin gelişimini önemseyen bir hassasiyetle yürüttüklerini dile getirdi. Bor, "Wan’da ana dilde eğitim veren, atölye yapan kuruluş yok denecek kadar az. Ana dilde yapılan sanatsal çalışmaların hem yaratıcılık hem de kişinin kendini daha rahat ifade edebilmesi açısından verimli olduğunu da görüyoruz. Bu da bizleri mutlu ediyor” diye konuştu.

Dört mevsimde dört kentte

Toplumun ve kentin ihtiyaçları temelinde çalışmalar üretmeye çalıştıklarını söyleyen Bor, yakın zamanda başlattıkları "Ji Çaran Çar, Jin Huner" projesini anlattı. Bor,  "Star Kadın Derneği ve ŞanoWan Sahnesi ile birlikte başlattığımız, yaklaşık bir yıl sürecek sanatsal atölyelerin ve üretimlerin yer alacağı  ‘Ji Çaran Çar, Jin Huner’ (Dörtte Dört Kadın Sanat) projemiz devam ediyor. Proje kapsamında sanatın dört dalında (resim, müzik, sinema, tiyatro) dört mevsimde, dört kentte gerçekleşecek sanatsal aktiviteler düzenliyoruz. Bunun yanı sıra Wan’da sanatla ilgilenen profesyonel ve amatör sanatçı kadınların katılımıyla atölyeler de gerçekleştiriyoruz” dedi.