Jîn Art Huner MKM’nin izinde

Kültür/Sanat Haberleri —

Jîn Art

Jîn Art

  • Kürt dili ve kültürünü yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla kurulan Jîn Art Huner (Jîn Art Sanat Evi), Hozan Mizgin'in ölüm yıldönümünü olan 11 Mayıs’ta açılışını gerçekleştirecek.

İzmir'de, Kürt dili ve kültürünü yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla kurulan Jîn Art Huner’in (Jîn Art Sanat Evi) açılışı 11 Mayıs'ta gerçekleştirilecek. Konak ilçesinin Basmane semtinde bulunan kurumda aylardır açılış hazırlıkları sürdürülüyor. Kurumda, Kürtçe eğitim, müzik, tiyatro ve sinema alanlarında verilen kurslar ise resmi açılış öncesi başlatıldı. Çocuklarda 4 yaş grubundan başlayarak her yurttaşa erbane, bağlama keman, bateri, piyano, gitar ve govend eğitimleri veren kurum, haftanın her günü 09.00 ile 21.00 saatleri arası açık. Kurslarda müziğin teorisi ve pratiği üzerine çalışmalar yürütülüyor. 

Mezopotamya Kültür Merkezi'nin (MKM) geleneğini sürdürme amacıyla yola koyulan JÎN ART'ın açılış tarihi (11 Mayıs) aynı zamanda Kürt sanatçı Hozan Mizgin'nin (Gurbet Aydın) ölüm yıldönümünü. Açılışta yer alacak olan müzisyen Hogır ve Koma Agire Zerdeşt, bu vesileyle Hozan Mizgin'in şarkılarını seslendirecek,  ayrıca Hozan Mizgin'in hayatını ve mücadelesini anlatan sinevizyon gösterimi yapılacak.

 

 

Eğitimler Kürtçe olacak

Kurum yöneticisi ve eğitmeni Belkısa Süleymanoğlu Bitkin, NÇM’nin geleneğini, Kürt kültürü ve sanatını yaşatmak için JÎN ART'ı açtıklarını vurguladı. Bitkin, "Her şeyden önce yaşamda kültürel bir etki yaratmak istiyoruz. Bu etkinin NÇM’nin yarattığını biliyoruz ancak JÎN ART ile o ruhu sürdürmek istiyoruz. İzmir’de yıllardır kültür ve sanat alanında bir çalışma yoktu. Bu çalışma kentte Kürt kültür sanatına büyük bir etki yaratacaktır. Sadece İzmir’le de sınırlı kalmak istemiyoruz” diye belirtti. 

Çalışmalarının anadilde olacağının altını çizen Bitkin, "Anadilde ısrar, kendinde ısrardır. Kürt kültürünü Türkçe vermek ne kadar mantıklı. O zaman oto asimilasyona dönüşür. O zamanda çalışmanın bir anlamı kalmaz. Burada eğitimlerin tamamı Kürtçe veriliyor. Asimilasyon politikalarının yoğun olduğu bir dönemden geçiyoruz. Bu, toplumu da olumsuz etkiliyor. Nitekim Kürtçe dil eğitim çalışmalarımız da olacak. Özellikle Kürtçe bilmeyen çocuklar için eğitim vereceğiz. Atölyelerimizin tamamı Kürtçe verilecek" ifadelerini kullandı.