Kadınlar erkek olmadan dışarıya çıkmayacak

Kadın Haberleri —

Afganistan-foto: Afp

Afganistan-foto: Afp

  • Taliban’ın yeni kararnamesine göre yanında yakın erkek akrabası olmayan hiçbir kadın dışarıya çıkmayacak, seyahat edemeyecek. Ayrıca araçlarda müzik çalmak da artık yasak.

Yaşamın kadına zindan edildiği Afganistan'da kadınlar kısa mesafe dışında yanlarında erkek olmadan seyahat edemeyeceği duyuruldu. 

Euronews’in haberinine göre, sözde “İyiliğe Davet ve Kötülükten Sakındırma Bakanlığı” sözcüsü Sadık Akif Muhacir, "72 kilometreden fazla seyahat eden kadınlara, yakın bir aile üyesi eşlik etmiyorsa taşınmamalı" dedi.

Bakanlık yayınladığı bildiride, tüm araç sahiplerine sadece hicap giyen kadınlara hizmet sunma çağrısı yaptı.

Daha önce Afganistan televizyon kanallarından kadın oyuncuların yer aldığı dizileri göstermeyi durdurmasını isteyen Bakanlık, son olarak kadın TV muhabirlerinin sunum yaparken başörtüsü takmasını istedi. Araçlarda müzik çalınmasını da yasaklayan Taliban yönetimi, geçtiğimiz Ağustos ayında evden çıkan kadına erkek vasinin eşlik etmesi şartının sadece üç gün ya da daha uzun süren seyahatler için geçerli olacağını; bu kuralın okula, iş yerine, üniversiteye ya da hastaneye giderken geçerli olmayacağını duyurmuştu. 

Kadınlar eğitimden men edildi

Bu ayın başlarında kadın haklarının uygulanması için kararname yayınlayan Taliban, kadın haklarında yeni kısıtlamalara gitti. Ayrıca birçok ilde okullar açılmasına rağmen "kız öğrenciler orta öğretimden uzak tutulmaya" devam ediyor.

Ekonomik krizdeki ülkenin uluslararası yardımlardan yararlanması için kadın haklarında iyileştirme yapılması isteniyor.

Taliban'ın 1996-2001'de Afganistan'daki iktidarı döneminde çalışma ve eğitimden men edilen kadınların sadece erkek refakatçi ile evden çıkmalarına izin veriliyordu.

Eylül ayında geçici hükümetini açıklamasının üzerinden yaklaşık 4 ay geçmesine rağmen henüz hiçbir ülke Taliban hükümetini resmen tanımadı.

HABER MERKEZİ

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.