Katalan-Kürt müziği buluşuyor

Kültür/Sanat Haberleri —

Aryen Kültür Sanat Atölyesi ve Katalan Barış Derneği

Aryen Kültür Sanat Atölyesi ve Katalan Barış Derneği

  • Aryen Kültür Sanat Atölyesi, Katalan Barış Derneği ile yürüttükleri çalışmanın son aşamasına geldi. Projeye ilişkin konuşan eğitimci Baran Sarı, “Var olanı korumaya, değerlerimize sahip çıkmaya ve günümüzden geleceğe doğru büyümeye devam edeceğiz” dedi. 

HAVAR DERYA/WAN

Wan'da Kürtçe sanatsal faaliyetler yürüten Aryen Kültür Sanat Atölyesi bünyesinde resim, müzik, tiyatro gibi birçok alanda eğitim veriliyor. Baran Sarı da Aryen Kültür Sanat Atölyesi'nde keman ve def eğitmeni olarak yerini alıyor. Müzik tutkusunu toplumun her kesimine yaymaya çalışan Sarı, Atölye’de müzik eğitimi verirken bir yandan da sanatın toplumsal etkilerini aşılıyor. Sarı, kültür-sanatın yalnızca eğlence aracı olmadığını, aynı zamanda toplumsal mücadelede önemli bir araç olduğunu vurguluyor. Eğitmen Baran Sarı ile Aryen Kültür Sanat Atölyesi'ni ve kültür çalışmalarını konuştuk.

 

Eğitmen Baran Sarı

 

Bir direniş alanı

Baran Sarı, Wan halkının kültür-sanat üretimlerinin, baskıcı, asimilasyoncu veya soykırımcı bir sistem tarafından tehdit altında olduğunu vurgulayarak, “Wan halkı tüm baskılara karşı gerek öz gücüyle gerekse kurumlarının desteğiyle büyük bir mücadele yürütüyor. Aryen Kültür Sanat Atölyesi de baskıcı politikalara karşı halka sanatsal bir direniş alanı sunuyor. Wan halkının önemli ölçüde ilgisini çeken Aryen Kültür Sanat Atölyesi öğrencilere farklı sanat alanlarında kimliğini, dilini ve tarihini konu alan etkinlikler sunuyor. Atölyeye dönük ilgi de özünde halka kendisini daha iyi tanıma fırsatı sunmamızdan kaynaklanıyor” dedi.

Kültürel zenginlikler buluşuyor

Aryen Kültür Sanat Atölyesi olarak müzik, resim ve tiyatro alanında çeşitli çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Sarı, bu alanlarda bireysel veya grup halinde atölyeler düzenlediklerini anlattı. Bunun yanı sıra yurt dışında da projeler geliştirdiklerini dile getiren Sarı şöyle devam etti: “Daha geniş çaplı projeler de geliştiriyoruz. Örneğin, yaklaşık üç yıldır Barselona'daki Katalan Barış Derneği ‘Associacio Catalana Per la Pau’ adlı kurumla müzikal kültür çalışması yapıyoruz. Belirli aşamalardan oluşan bu projenin 3’üncü aşamasını ‘Kültürler Buluşuyor’ başlığı altında bir süre önce tamamladık. Bu projenin temel amacı, ezilen halkların kültürel zenginliklerini dünyaya tanıtmak" diye konuştu.

Katalanlara müzik ortaklığı

Katalan Barış Derneği ile yürüttükleri çalışmanın detaylarını anlatan Sarı, “İlk aşamada, kurumların birbirini tanıması için Katalonya'dan 3 kişilik bir ekip Wan’a geldi ve tanışma sürecimiz gerçekleşti. İkinci aşama, tanışmanın devamı niteliğindeydi. Aryen'den iki kişi Katalonya'ya gittik ve orada belli başlı birkaç okulda Kürt müziğini tanıtmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirdik. Üçüncü aşamada ise önceden belirttiğim gibi, kentimizde Katalanlarla bir araya gelen 4 müzisyen arkadaşımızla birlikte sahneye çıkarak Kürt müziğini icra ettik. Dördüncü ve son aşama ise önümüzdeki günlerde netleştirmemiz gereken bir konu olacak” dedi.

Büyümeye devam edeceğiz

Sarı son olarak şu ifadeleri kullandı: “Başta kendi çalışmalarımız olmak üzere, bu ve benzeri projelerin bizim için taşıdığı anlam çok büyük. Böyle çalışmalar, yeşeren bir ağacı gördüğünüzde içinizde oluşan büyük heyecanı ifade eder. Size ait, sizi yansıtan, büyüdüğünü ve geliştiğini gördüğünüz bir şey karşısında heyecanlanmamak mümkün değil. Bundan sonra da var olanı koruma, değerlerimize sahip çıkma ve günümüzden geleceğe doğru büyüme yönündeki çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.