Katil değil katledilen Hasret yargılandı

Kadın Haberleri —

Avukat MERAL HALAT

Avukat MERAL HALAT

  • Hasret Tutal’ı katleden Şervan Gülel’in müebbet hapis cezası ‘haksız tahrik’ ve ‘iyi hal’ indirimiyle 15 yıla indirildi. Mahkeme erkeğin beyanlarını yeterli görürken, duruşmaya katılan kadın avukatlar katilin avukatları ve ailesi tarafından taciz edildi. Avukat Meral Halat, “Sanık erkek değil Hasret yargılandı” dedi.

CEYLAN ŞAHİNLİ-MA/RIHA
Riha’nın merkez Karaköprü ilçesine bağlı Akpıyar Mahallesi’nde 7 Ekim 2021’de Hasret Tutal, Şervan Gülel (34) tarafından ateşli silahla katledildi. Katliamla ilgili Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 6 Haziran’da, “Kadına karşı kasten öldürme” suçundan iddianame hazırlandı. Davanın 6’ncı ve aynı zamanda karar duruşması 27 Eylül’de Urfa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme heyeti Gülel hakkında “kasten öldürmeden” müebbet hapis cezası verdi faile “haksız tahrik” ve “iyi halli olma” indirimleri uygulayarak cezayı 15 yıla indirdi.
Fail Gülel’in ailesi, mahkeme çıkışı Tutal ailesinin avukatlarını tehdit etti. Tutal ailesinin avukatlarından Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Riha Şubesi Eşbaşkanı Meral Halat, faile verilen cezayı ve dava süreci boyunca yaşananları anlattı. 

‘Kurumlar dosyayı takip etmesin’ baskısı
Halat, failin avukatlarının ve ailenin sık sık kendilerini hedef gösterdiğini belirterek, dosyanın birçok kadın kurumu ve hukukçu tarafından sahiplenilmesinin faili ve ailesini rahatsız ettiğini söyledi. 
Halat, “Bu kadar kurum neden bu dosyayı takip ediyor?” tacizlerine maruz bırakıldıklarını kaydetti. Sanık avukatlarının dosyayı “kadın cinayeti” olarak ele almama ısrarına dikkati çeken Halat, “Sürekli ‘ortada ölen biri var’ diyerek dosyayı sıradanlaştırmaya çalışıyorlar. Ancak savunmalarında ise kadın kazanımlarına saldırdılar” dedi.

Suçlu yine katledilen kadın!
“Mahkemede sanık erkek değil katledildiği için şu an aramızda olmayan Hasret yargılandı” diyen Halat, Tutal’ın şiddet görmesine rağmen resmi yerlere başvurmaması üzerinden hedef gösterildiğini ifade etti. 
Halat şöyle devam etti: “Sanık ve avukatları savunma yaparken Hasret için, ‘Şayet Hasret şiddete maruz kalsaydı ilgili mercilere başvurarak ayrılabilirdi. Şiddeti kabul ettiğine göre ölümü de hak etmiştir’ gibi bir savunmaya başvurdular. Nitekim mahkeme de karar verirken haksız tahrikin bulunduğuna dair herhangi bir delil, ibare bulunmamasına rağmen indirim uyguladı. Gerekçe için sanık erkeğin beyanları yeterli görüldü” diye konuştu. 

Avukatlara sözlü ve fiziksel taciz
Kararın okunmasının ardından duruşma salonundan çıkan fail akrabalarından birinin meslektaşı bir kadını taciz ederek tehdit ettiğini hatırlatan Halat, “Arkadaşımız fiziksel olarak taciz edildi. Sözlü olarak biz avukatlara hakaretler edildi. Bu hareketleri yargının ödül gibi verdiği cezayı görerek, devlet eliyle kadın kazanımlarının yok edilmesinden duydukları cesaretle yapıyorlar” dedi. 

 Kadının hakkını kadınlar arıyor
Halat, devamında şunları söyledi: “Bu dosyanın sonuna kadar takipçisi olacağız. Hasret belki burada değil ama onun haklarını savunan kadınlar olarak burada olacağız. Bu aşamada kadın kazanımlarının yok edilmesine, kadın yaşamının dosyalarda sorgulanmasına müsaade etmeyeceğiz. Üst mahkemeye başvuru yapacağız.” 
 
 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.