Kaygıları giderin

29 Aralık 2022 Perşembe - 17:15

Tecride karşı Adalet Bakanlığı önündeki Adalet Nöbeti

Tecride karşı Adalet Bakanlığı önündeki Adalet Nöbeti

  • Tecride karşı Adalet Nöbeti’nde konuşan HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, İmralı’da “zamana yayılan idam” uygulaması olduğunu belirterek, Adalet Bakanlığına “Bizi Sayın Öcalan ile görüştürün, Kürt halkının kaygılarını dindirin” diye seslendi. 

Tecride karşı Adalet Nöbeti’nde konuşan HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, İmralı’da “zamana yayılan idam” uygulaması olduğunu belirterek, Adalet Bakanlığına “Bizi Sayın Öcalan ile görüştürün, Kürt halkının kaygılarını dindirin” diye seslendi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmesi talebiyle Adalet Bakanlığına yürüyüşe geçti. HDP milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Abdullah Koç, Kemal Peköz, Pero Dündar ve Celadet Gaydalı, Meclis Dikmen Kapısı’nda engellendi. HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, İmralı tecridine karşı başlattıkları Adalet Nöbeti’nin 7. gününde bir kez daha Ankara Emniyeti tarafından engellediklerini belirterek, “Her gün burada tecridin ne olduğunu, ne anlama geldiğini açıklıyoruz” dedi. 

Öcalan’dan 21 aydır haber alınamadığını; haber alınamama halinin “zamana yayılan idam” olduğunu ifade eden Koçyiğit, şöyle devam etti: “İnsan sosyal bir varlık, insanı diğer canlılardan ayıran düşünebilme yeteneğidir, sosyal ilişkileridir, onu bir yere kapatıp, onu bütün sosyalitesinden ve ilişkilerinden koparırsanız, siz zamana yayılmış bir idam cezasını uyguluyorsunuz. Şu anda İmralı’da olan da zamana yayılmış idam cezasıdır, idam cezasının infazıdır. Biz buna ağırlaştırılmış müebbet hapis diyemeyiz, çünkü bu cezaların infaz hukukunda karşılığı vardır. Herkes ailesi ve avukatlarıyla görüşme hakkına sahiptir. Bu ülkenin anayasası mutlak eşitliği tanımlar. Anayasa madde 10 ‘herkes yasalar karşısında eşittir’ der. O halde soruyoruz: Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş Hamili Yıldırım ve Sayın Abdullah Öcalan’ı diğer mahpuslardan ayıran nasıl bir hukuksal ve yargısal rejim vardır. Adalet Bakanlığı bunu kamuoyuna duyurmak durumunda, bunu açıklamaktan, duymazdan ve görmezden gelerek, sürecin üzerini örtmek, bu ülkenin çıkarına değildir, bu ülkede yaşayan hakların çıkarına değildir.

Biz Meclis’te grubunda bulunan HDP milletvekilleri olarak 2. haftasına giren nöbetimizde, Adalet Bakanlığına ve hükümete çağrıda bulunuyoruz. Biz bu tecridi kabul etmiyoruz. Hiçbir koşulda haber alınmamasını, iletişim kurulmamasını kabul etmiyoruz. Bu hukuksuzluğu kabul etmek, bu ülkede yaşayan her yurttaşın hakkının gasp edilebileceğini, iktidarın çıkarları doğrultusunda geriye itilebileceğini, her birimizin hakkının askıya alınabileceğini kabul etmek anlamına gelir. Biz asla ama asla bunu kabul etmiyoruz. Bir kez daha demokratik kamuoyuna bu ülkeyi ikinci yüzyılında demokrasiyle buluşturmayı vaadeden ana muhalefet partisine, 6’lı Masa’ya, bu ülkede siyaset yapan herkese sesleniyoruz; siz bu ülkenin bir cezaevinden yaklaşık 22 aya yakın bir süredir hiç haber alınamamasını nasıl değerlendiriyorsunuz, nasıl karşılıyorsunuz? Bunun hukukta, vicdanda, Anayasa’da, ahlakta nasıl bir karşılığı var? Sayın Öcalan ile bir an önce görüşme yapılmasını istiyoruz. 

Nöbet eylemi sürecek

Eşbaşkanımız, Parti Sözcümüz, DBP Eşbaşkanı ve milletvekilleri olarak başvuru yaptık. Bizi adaya gönderin, bizi Sayın Öcalan ile görüştürün, olmadı avukatlarını, ailesini gönderin, bütün demokratik kamuoyunun, Kürt halkının kaygılarını dindirin, çünkü gerçekten üst düzeyde bir kaygı var. Yaşam hakkı başta olmak üzere ciddi kaygılarımız var, sağlığından endişe ediyoruz. CPT ile görüşmeye çıkmaması nedeniyle endişelerimiz derinleşmiş durumda. Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ başta olmak üzere, AKP hükümeti ve bütün yetkililer Kürt halkının bu endişelerini gidermekle sorumludur. Bir kez daha Meclis önünden milletvekilleri olarak AKP iktidarına, Adalet Bakanlığına sorumluluğunu hatırlatıyoruz. Bu hukuksuz durumu kabul etmiyoruz. Bu hukuksuz duruma karşı nöbet eylemimiz devam edecek. Sayın Öcalan ile görüşme gerçekleşinceye ve bu hukuksuzluk bitinceye kadar eylemimize devam edeceğiz. Asla ama asla böyle defacto ve yasadışı dayatmaların topluma kabul ettirilmesine razı olmayacağız.” ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.