Kayıp 50 bin göçmen çocuk

Toplum/Yaşam Haberleri —

Göçmen çocuklar

Göçmen çocuklar

  • Avrupa’da 2021 ile 2023 yılları arasında 50 binden fazla refakatsiz çocuk göçmenin kaybolduğu tahmin ediliyor. Araştırmacı gazetecilik projesi ‘Lost in Europe’un raporuna göre bu çocuklardan Avrupa’ya ayak bastıktan sonra haber alınamadı.

Avrupa’da 2021 ile 2023 yılları arasında 50 binden fazla refakatsiz çocuk göçmenin kaybolduğu tahmin ediliyor. Araştırmacı gazetecilik projesi ‘Lost in Europe’un raporuna göre bu çocuklardan Avrupa’ya ayak bastıktan sonra haber alınamadı. En çok çocuk kaybı ise İtalya’da kaydedildi. Buna göre İtalya’da üç yılda 22 bin 899 refakatsiz çocuk göçmen kayıp olarak kayıtlara geçti. İtalya'yı 20 bin 77 kayıp çocukla Avusturya izledi.

Kayıp çocuklar daha fazla

Kayıp çocukların sayısının daha da yüksek olabileceğini belirten raporun yazarları, "Veriler genellikle tutarsız ve eksik ve Avrupa'daki birçok ülke kayıp refakatsiz çocuklarla ilgili veri bile toplamıyor" ifadelerini kullandı. 

Euronews’in haberine göre Avrupa Kayıp ve Cinsel Sömürüye Uğramış Çocuklar Federasyonu Missing Children Europe'un genel sekreteri Aagje Ieven, bu verileri "endişe verici" olarak nitelendirildi. 

Lost in Europe'a konuşan Ieven, "Kayıp refakatsiz çocuklarla ilgili raporların sayısındaki artış, yüzeyin altında beliren dev buzdağını keskin bir şekilde hatırlatıyor" dedi.

Üç katı artış

Lost in Europe'un 2018 ile 2020 yılları arasındaki çocuk kayıplarını inceledikleri bir önceki raporu, 2021 yılında yayımlanmıştı. Bu raporda, 2018, 2019 ve 2020 yıllarında 18 bin refakatsiz çocuğun Avrupa'ya geldikten sonra kaybolduğu tespit edilmişti. Çarşamba günü yayımlanan rapor, sonraki üç yılda bu sayının neredeyse üç kat arttığını gösteriyor. FRANKFRURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.