KCK Bağdat saldırısını kınadı

22 Ocak 2021 Cuma - 16:34

  • Bağdat'ta 32 kişi hayatını kaybettiği, 100'den fazla kişinin de yaralandığı saldırıyı DAİŞ üstlendi. KCK Dış İlişki Komitesi, “Bu saldırının Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanı ile birlikte Bağdat ziyareti sonrasına denk gelmesi de düşündürücüdür" diyerek, saldırıyı kınadı.

 

Irak'ın başkenti Bağdat'ta kalabalık bir pazarda düzenlenen 2 intihar saldırısında en az 32 kişi hayatını kaybetti, 100'den fazla kişi de yaralandı. Reuters’ın aktardığına göre; DAİŞ, Amaq haber ajansı telegram kanalı aracılığıyla Bağdat'taki intihar saldırılarının sorumluluğunu üstlendi. Yetkililer, Bağdat'ta 3 yılın ardından gerçekleşen iki büyük intihar saldırısını DAİŞ’in yeniden canlanmasının olası bir işareti olarak nitelendirdi.

Bağdat'ta en son Ocak 2018'de bu çapta bir intihar saldırısı düzenlenmiş, aynı meydanda 35 kişi hayatını kaybetmişti. Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Bağdat’ın merkezi Tayaran Meydanı’nda intihar eylemi sonucu düzenlenen patlamaya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada,  “Karanlık odaklar bu iki patlamayla ulusal kazanımları ve halkın barış ve geleceğini hedef almak istedi. Ülkemizin istikrarını hedef alan bu sahte girişimlerin şiddetle karşısında duruyoruz” dedi. Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi ise yaptığı yazılı açıklamada, "Güvenlik ve istihbarat kurumlarının karar mercilerindeki çok başlılığa ve dağılmaya izin vermeyiz. Terörle savaşımız bitmedi ve bu uzun vadeli bir savaş" açıklamasında bulunmuştu. Başbakan Kazımi, Bağdat'taki saldırıda yaşanan güvenlik açığının nedenlerinin araştırılıp ortaya çıkarılması için de acil soruşturma başlatılması yönünde talimat verdi.

KCK, Akar ziyaretini işaret etti

KCK Dış İlişki Komitesi, saldırıyı kınayan bir açıklama yaptı. Yakınlarını kaybedenlere ve Irak halkına başsağlığı dileyen Komite, şunları ifade etti: "DAİŞ çetelerinin gerçekleştirdiği bu vahşi saldırı ve katliam ile Irak halkının bir arada, özgür ve demokratik temelde yaşamasının engellenmek istendiği açıktır. DAİŞ sadece Irak halkı açısından değil, tüm halkların demokratik birliği ve özgürlüğü açısından büyük bir tehdittir. Kürt ve Arap halkları başta olmak üzere, Ortadoğu halklarının ortak mücadelesiyle iradesi kırılan ve yenilgiye uğratılan DAİŞ, AKP-MHP faşist iktidarı ve bazı güçlerin desteği ile yeniden bölgede aktif hale getirilmek istenmektedir. Bu saldırının Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanı ile birlikte Bağdat ziyareti sonrasına denk gelmesi de düşündürücüdür.  Bağdat’daki bu korkunç saldırı DAİŞ destekçisi bu güçlerin kirli politikalarından bağımsız değerlendirilemez. Halkların demokratik birliğini hedefleyen bu tür saldırıların tamamen boşa çıkarılması; halkların ortak mücadelesiyle mümkündür. Özgürlük Hareketi ve Kürt halkı olarak, Irak halkının acısını paylaşıyor ve dayanışma duygularımızı belirtiyoruz.”

BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.