Keşmir’de çatışma

Dünya Haberleri —

Keşmir'de çatışma

Keşmir'de çatışma

  • Hindistan ve Pakistan askerlerinin Cammu Keşmir sınırında birbirlerine ateş açması sonucu bir Hint askerin hayatını kaybettiği bildirildi.

Hindistan Sınır Güvenlik Güçleri (BSF), Cammu Keşmir sınırında Pakistan askerleriyle çatışma yaşandığı ve bir askerin öldüğünü açıkladı. BSF, Pakistan tarafından sebepsiz açılan ateşe Hint güvenlik kuvvetlerinin karşılık verdiğini duyurdu.
Çatışmada ağır yaralanan bir askerin, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı kaydedildi. BSF, dün gece yarısı başlayan çatışmanın son 3 haftadaki 3. ateşkes ihlali olduğunu bildirdi. Ayrıca ekimde taraflar arasındaki bir çatışmada da 2 Hint asker ölmüş, 3 sivil de yaralanmıştı.
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 1948'den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halk oylamasıyla belirlenmesini öngörüyor.
Hindistan, 5 Ağustos 2019'da Cammu Keşmir'in özel statüsünü kaldırmış ve bölgeyi doğrudan merkezi hükümete bağlı "Cammu Keşmir" ve "Ladakh" olmak üzere iki "Birlik Toprağı"na bölmüştü. DELHİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.