Kobanê’de psikiyatri merkezi

Kadın Haberleri —

11 Eylül 2020 Cuma - 23:00

  • Psikolojik savaşın toplum üzerindeki etkilerine, kadın cinayetlerine yol açan etmenlere karşı mücadele etmek amacıyla Kobanê’de psikiyatri merkezi açılacak.

Kuzey ve Doğu Suriye’de 2012’den bu yana süren savaş ekonomik, kültürel sorunların yanı sıra sağlık açısından da birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oldu. Bu sorunlardan bazıları çocuk yaşta evlilikler, kadın katliamları ve aile içi şiddet. Fırat Bölgesi Kadın Bakanlığı ise tüm bu sorunlara karşı, İspanya merkezli Médecins du Monde (MDM-Dünya Doktorları) adlı uluslararası tıbbi yardım kuruluşunun desteğiyla 2020 yılı başlarında bir psikiyatri merkezi açmak için çalışmalara başlamıştı. Tıbbi malzemelerin temin edilmesi ve merkezde çalışacak kişilerin eğitiminin tamamlanması ardından merkez faaliyete geçecek.

Savaşın ve şiddetin etkilerine yönelik

Yakında açılacak merkez hakkında ANHA Muhabiri Dîcle Demhat’a bilgi veren Fırat Bölgesi Kadın Bakanlığı Vekili Rozîn Mihemed, projenin sadece kadınları değil bütün toplumu kapsayacağını söyledi.
Mihemed, “Son dönemlerde alanımızda da kadın cinayetleri arttı. Bu cinayetlerin çoğu şüphelidir. Sebebi küçük yaşta evlilik, bilinç yetersizliği, kapalı ve feodal bir ortamdır. Toplumun kapalı olması ve psikolojik savaşın toplum üzerindeki baskısından dolayı önceliğimiz, kadın cinayetlerine yol açan sorunları azaltmak olacak” dedi. Mihemed, böyle bir çalışmanın ilk olacağını da aktardı.
 
Her yerden başvurulara açık

Mihemed, kadınların intihara sürüklenmesinde yaşanan artış nedeniyle Kongreya Star, Sara Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Örgütü ve Kadın Bakanlığı olarak komün ve mahallelerde kadınlarla görüştüklerini ve kadın katliamları üzerine bilgilendirme çalışmaları yürüttüklerini söyledi. Bakanlık Vekili, “Bize ulaşamayan kadınlara ulaşmaya çalışıyoruz. Yeni açılacak merkezimiz sadece Kobanê Kantonu için değildir. Her yerden bize başvurular yapılabilir. Umarım bu çalışmalarımızla halkımızın yaralarına bir nebze de olsa derman olabiliriz” diye konuştu. 

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.