KONGRA- GEL: Köln’de tarih yazalım

Yurt Dışı Haberleri —

.

.

  • Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununa demokratik çözüm talebi ile 17 Şubat’ta Almanya’nın Köln kentindeki yürüyüş ve merkezi buluşmaya çağıran KONGRA- GEL Eşbaşkanlık Divanı, “Kürt halkı ve dostlarını tarih yazmaya” çağırdı.

Kurdistanlılar ve dostlarının hazırlıklarını üst düzeyde devam ettirdikleri Köln yürüyüşü için yazılı bir açıklama yayınlayan KONGRA- GEL Eşbaşkanlık Divanı, 17 Şubat’taki büyük eylemde Avrupa kamuoyuna ve ilgili uluslararası kurumlara, “Önder Apo’ya özgürlük, Kürt sorununa çözüm” mesajının etkili bir şekilde verilmesi gerektiğini kaydetti. PKK ve PAJK’lı tutsakların başlatmış olduğu açlık grevine vurgu yapan KONGRA-GEL, “Önder Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için Kurdistan ve Türkiye zindanlarındaki özgürlük direnişçilerinin başlattığı dönüşümlü açlık grevi eylemleri 71. güne ulaştı” diyerek özgürlük direnişçilerinin eylemini selamladı.

Zafer kazanan direniş ruhu ile

Kurdistan Özgürlük Mücadelesinin zindan direnişleri ile şekillenen tarihine de vurgu yapılan açıklamada; “Özgürlük Mücadelesinin başından itibaren zindan direnişleri stratejik bir rol oynadılar. Amed zindanlarında mücadelemizi ezerek bitirmek isteyen 12 Eylül faşizmine karşı direnerek faşizmin yenilmesinde öncülük rolü oynayan Mazlum Doğan ile Dörtler olarak bilinen Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Mahmut Zengin, Necmi Öner ve 14 Temmuz büyük ölüm orucu direnişçileri olan Mehmet Hayri Durmuş, Kemal Pir, Akif Yılmaz, Ali Çiçek ve uluslararası komploya karşı “Güneşimizi karartamazsınız” eyleminin öncüleri olan Halit Oral ve Ayten Kaplan arkadaşların şahsında tüm şehitlerimizi büyük saygı ve minnet ile anıyoruz” denildi. Mücadelenin şehitlerin amaçlarını gerçekleştirmek için olduğunu dile getiren KONGRA- Gel, “Geldiğimiz bu tarihi aşamada Önder Apo’nun fiziki özgürlüğünü sağlama temelinde şehitlerimizin amaçlarını gerçekleştirme sözünü veriyoruz” dedi.

Faşizmin çöküş tablosu

Rêber Apo’nun 25 yıldan beri İmralı’da tutulduğu ve Kürt halkının buna alıştırılmaya çalışıldığına dikkat çeken KONGRA-Gel, Strasbourg’ta, Maxmur Kampında, Şengal’de yapılan nöbet eylemleri ile Rojava, Bakur ve Avrupa’da özgülük için yapılan eylem ve etkinlikleri selamladı. Kürt halkının enternasyonalist dostları öncülüğünde yapılan “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm” hamlesinin bir stratejik önemde olduğunu belirten KONGRE-Gel, “Dostların başlattığı özgürlük hamlesi, zindanlardaki dönüşümlü eylemler, anaların geliştirdiği nöbet eylemleri ve tüm bunlara cevap olarak da gerillanın geliştirdiği görkemli eylemler, bu hamlesel çıkışın zeminini oluşturdu. Bu tablo tam da faşizmin çöküş tablosudur” dedi.

Halkımızın tarihsel misyonu

KONGRA-GEL: “Önder Apo Avrupa’da yaşayan halkımızın bu tarihsel misyonuna hep atıfta bulundu ve her zaman şükranlarını sundu. 

Köln yürüyüşüne güçlü katılımı, çok çok önemlidir. Halkımız bu sürecin Önder Apo’nun özgürlük süreci olduğunun bilinci, heyecanı ve sorumluluğu ile Köln’e sel gibi akmalıdır. 17 Şubat günü Köln’deki yürüyüş ve mitinge katılımımız, coşkumuz ve kararlılığımız, sürecin geliştirilmesinde belirleyici olacaktır. Hiçbir iş veya görev, 17 Şubat Köln yürüyüşünden daha önemli değildir. Halkımız görkemli katılımı ile komplocu güçlere, Avrupa kamuoyuna ve ilgili uluslararası kurumlara, “Önder Apo’ya özgürlük, Kürt sorununa çözüm” mesajını etkili bir şekilde vermelidir.

Bu temelde halkımıza ve dostlarımıza çağrı yapıyoruz; Fiziki olarak Önder Apo ile buluşma sürecinin heyecanı ve inancı ile 17 Şubat günü Köln’de hep birlikte tarih yazalım." HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.