Kongra Star’dan bir dizi seminer

Kadın Haberleri —

Kongra Star 8 Mart

Kongra Star 8 Mart

  • Kuzey-Doğu Suriye’de Kongra Star’ın 1 Mart’ta startını verdiği 8 Dünya Emekçi Kadınlar Günü eylem ve etkinlikleri sürüyor. Tüm kentlerde 8 Mart’ın tarihi anlamına ilişkin seminerlerin verildi ve  kadın mücadelesinin yarattığı değerler masaya yatırıldı. Bazı kentlerde ise kadın özgürlüğüne dair erkeklere eğitim verildi.

Kuzey-Doğu Suriye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Kongra Star 1 Mart’ta etkinliklerin startını verdi.

Eylül ayından bu yana Rojhilatê Kurdistan ve İran'ı kasıp kavuran kadın öncülüğündeki protestoların temel sembolü haline gelen "Jin, jiyan, azadî ile kadın devrimine doğru” sloganı temelinde çalışmalarını sürdürüyor.

Kadınlar her sorumluluğu üstenebilir güçte

Kuzey-Doğu Suriyeli kadınlar 8 Mart’ta giderken birçok kentte paneller düzenledi. Geçtiğimiz hafta sonu Hesekê'de enternasyonal kadınlar 8 Mart dolayısıyla bir seminer verdi. Seminerde Hesekê Kanton Meclisi Eşbaşkanı Semer Ebdullah konuştu. Ebdullah, kadınların dünyanın her yerinde erkek egemenliğinin zulmü altında yaşamalarına rağmen, kararlılıkla özgürlük mücadelesi verdiklerini söyledi. Ebdullah ayrıca günümüz kadınlarının Rojava’da örneklendiği üzere, her rol ve sorumluluğu üstlenebileceğini belirtti.

Hol’de kadın tarihi anlatıldı

8 Mart dolayısıyla Hol bölgesinde Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) salonunda bir seminer verildi. Seminerde Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi'nin bölgesel eşbaşkanı Stêra Murad konuştu. Murad, dünya kadın hareketlerinin tarihine ilişkin ayrıntılı bilgiler paylaştı.

Jineolojî Akademisi’nden bir dizi seminer

Kürt Özgürlük Hareketi’nin temelini oluşturan kadın özgürlükçü düşünce akımı Jineolojî’yi geliştirmek ve yaygınlaştırmak üzerine kurulan Jineolojî Akademisi de 8 Mart için konferanslar ve seminerler düzenledi. Akademi'nin etkinlikleri arasında Rojava Üniversitesi, Kobanê Üniversitesi ve Sharq Üniversitesi birlikteliğinde düzenlenen bir forum da yer aldı.

Til Temir, Tebqa ve Reqa’da etkinlikler sürüyor

Benzer şekilde, Hesekê'nin Til Temir (Til Tamr) kasabasında onlarca kadının katıldığı bir seminer düzenlenirken, Tebqa'da kadınların el işlerinden oluşan bir sergi açıldı. Sergide Koma Hêlîn Cûdî grubu bir müzik dinletisi verdi. 8 Mart etkinlikleri çerçevesinde Reqa'da da bir seminer düzenlendi.