Kötünün iyisine razı değiliz 

Kadın Haberleri —

❏

  • TJA aktivisiti Türkan Kocadağ, iktidarın eril dilinin şiddeti arttırdığını belirterek, “Gericiliğe, kötünün iyisine razı eden burjuva ideolojisine karşı mücadeleyi daha da büyüteceğiz” dedi. 

Kadın kazanımlarına yönelik AKP iktidarının saldırıları sonucu birçok kadın katledildi, şiddet gördü, tecavüze uğradı, intihara sürüklendi. AKP’nin pandemi sürecini de fırsat bilerek 13 Nisan 2020’de çıkardığı infaz yasası, şiddet faillerinin serbest bırakılmasını sağladı.

Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Türkan Kocadağ, iktidarın çıkardığı yasalar ve militarist söylemlerin kadın katliamlarıyla direkt bağı olduğunu ifade etti.  Kadın mücadelesi büyüdükçe kadına yönelik şiddetin de büyüdüğünü belirten Kocadağ, gerçekleştirilen katliamlar ile kadınların korkutulmaya, alanlardan ve sokaklardan geri çekilmeye çalışıldığını söyledi.  

Eril dil şiddeti arttırdı
Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katliamları azmettiren ifadeler kullandığını belirten Kocadağ, Erdoğan’ın kadına yönelik kimi konuşmalarını örnek vererek, “Anne-baba, kızının birilerinin kucağına oturmasını ister mi”, “Kürtaj cinayettir”, “Doğurmayan kadın yarımdır”, “Kadınlar kahkaha atamaz” gibi birçok açıklamaları sonucu yüzlerce kadın katledildi” dedi.

İktidarın erkek egemen dilinin şiddeti arttıkça, kadınlara yönelik şiddet oranının da aynı düzeyde arttığını dile getiren Kocadağ, “2021‘in sekizinci ayındayız, yüzü aşkın kadın katledildi” dedi. 
 
Toplumsal çürüme yaşanıyor

Türkiye’de mevcut yasaların erkekleri cesaretlendirdiğini ifade eden Kocadağ, “Birçok failin bağıra bağıra ‘altı ay yatar çıkarım’ dediğini” belirterek toplumsal çürümeye dikkat çekti.

Her anlamda toplumda ahlaki bir yozlaşmanın yaşandığını vurgulayan Türkan Kocadağ, erkeklerin korunduğunu, birçok failin gözaltına dahi alınmadığını söyledi.