Köylülere ‘mermer’ terörü

27 Mayıs 2021 Perşembe - 18:42

  • Van’ın Gürpınar ilçesinin Yurtbaşı köyünde yapılmak istenen mermer ocağına karşı eylem yapanların üzerine asker ve korucular tarafından kurşun yağdırıldı. Yürüyüşe katılan dört köylü gözaltına alındı. 

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Şêxan (Yurtbaşı) Mahallesi’nde genişçe bir alanda mermer ocağı yapılması için ihale yapıldı. Müteahhit firma yetkilileri, asker ve korucular, önceki akşam iş makineleriyle mahalleye girdi. İş makineleri ardından mermer ocağının açılacağı alanda bulunan yurttaşlara ait 40 ahır yıktırıldı. Bunun üzerine toplanan mahalleliler yıkıma tepki gösterirken, asker ve korucular iş makinelerinin etrafında nöbet tuttu. Mahallelerine mermer ocağı yapılmasına izin vermeyeceklerini belirten yurttaşlar, yürüyüş başlattı. Asker ve korucular, köylüleri dağıtmak için kurşun yağdırdı. 

Adının yazılmasını istemeyen bir köylü, asker ve korucuların hakaretine uğradıklarını belirterek, “Mahallemize üç yıldan beri taş ocağı yapılmak isteniyor. İş makineleri ahırlarımızı yıktı. Bunun üzerine protesto ettik. Bize müdahale ettiler ve yüzlerce kurşun sıktılar üzerimize. Bu sırada dört mahalleli gözaltına alındı. Sabah saatlerinde gözaltına alınanlar serbest bırakıldı. Biz mahallemize mermer ocağı istemiyoruz. Mermer ocağı açılırsa biz burada artık yaşayamayız. Bize ‘burası hazine malıdır ve kesinlikle ocak kurulacak’ dediler. Biz buna asla müsaade etmeyeceğiz” dedi. 

Yapılan protestonun ardından asker, korucu ve firma yetkilileri mahalleden ayrıldı. 

Mermer ocağı için 10 yıl önce köyün merasının hazine arazisine çevrilerek özel şirkete tahsis edildiği belirtiliyor. Köylülerin itirazı üzerine mermer ocağı açılmadan kapatılmıştı. Ancak 10 yıl sonra DİMER şirketi arkasına iktidarı ve Türk devlet güçlerini alarak ocağı açmaya çalışıyor. Ocağın kurulmak istediği alanda, 70-80 hane bulunuyor ve 700’e yakın kişi yaşıyor.  VAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.