Köylünün değil şirketin çıkarı!

Toplum/Yaşam Haberleri —

Zorî Vadisi

Zorî Vadisi

  • Zorê Vadisi'ni sular altında bırakacak olan HES'e verilen ÇED raporuna karşı yürütmenin durdurulması için Amed ve Batman baroları köylüler adına dava açtı. Mahkeme, HES'in doğayı tahrip edeceğine dikkat çekerek köylüleri haklı buldu. Ancak Türk Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yeniden olumlu ÇED raporu hazırladı.

MUSTAFA DOĞAN / AMED

Doğa güzellikleri ile dikkat çeken Zorê Çayı üzerine kurulmak istenen ve Zorê Vadisi'ni sular altında bırakacak olan HES'e verilen ÇED raporuna karşı yürütmenin durdurulması için Amed ve Batman baroları köylüler adına dava açtı. Barajın yapılması halinde Kulp ilçesine bağlı Hamzalı mahallesi ve 10 mezra etkilenecek. Zorê Vadisi'nde 452 parsel ve 67 bin 450 metrekare alan sular altında kalacak.

Amed'in Kulp ilçesine bağlı Xweşika (Kayahan) mahallesi ile Batman'ın Sason ilçesine bağlı Herîvê köyü arasında bulunan Zorê Çayı üzerine yapılması planlanan Hidroelektrik Santrali (HES) için köylüler 2014 yılında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın verdiği olumlu ÇED raporuna karşı köylüler Diyarbakır 3. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme, 2022 yılında olumlu ÇED raporunu “hukuka ve mevzuata uyarlılık bulunmadığı” gerekçesiyle bilirkişilerin raporunu baz alarak 1 Nisan 2022 tarihinde iptal etti.

 

 

Mahkeme kararına rağmen

Raporun ardından HES'i yapacak olan şirket, "Mülga Çevre ve Orman Bakanlığı, ÇED ve Planlama Genel Müdürlüğünün 2009/7 Nolu genelgesi kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü yazısı gereğince ÇED Raporu hazırlanmıştır" diyerek, tekrar başvuruda bulundu. Mahkemenin yapılacak olan HES'in doğayı tahrip edeceği, tarım alanlarını sular altında bırakacağı ve yaşam alanlarının olumsuz etkileneceği gibi nedenlerle reddetmesine rağmen, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yeniden olumlu ÇED raporu hazırladı.