Bir şehrin değil bir ruhun takımı

Toplum/Yaşam Haberleri —

Amedspor şampiyonluk kutlamaları / foto: Medine MAMEDOĞLU

Amedspor şampiyonluk kutlamaları / foto: Medine MAMEDOĞLU

  • Bu hafta deplasmanda Somaspor'u 1-0 yenen Amedspor, grubunda maçların bitmesine bir hafta kala şampiyonluğa çok yaklaştı. En yakın rakibi Kastamonuspor ile aralarında 3 puan bulunan Amedspor şampiyonluğu neredeyse garantiledi.

MUSTAFA DOĞAN / AMED

Sadece bir kentin değil, Kurdistan’ın takımı olan Türkiye’de ve Avrupa'da milyonlarca taraftarı olan Amedspor, yıllar sonra birinci lige çıkmaya çok yakın. Amed ismini kullandıktan sonra deplasman maçlarında sık sık ırkçı saldırılara uğrayan, uzun zaman deplasmana seyirci götürmesi yasaklanan Amedspor, haftalardır verdiği mücadeleyi şampiyonlukla taçlandırmaya hazırlanıyor. 2’nci ligde grubun güçlü takımı Kastamonu'yu evinde 1-0 yenerek aradaki puan farkını 6'ya çıkaran Amedspor, Iğdırspor yenilgisinin ardından haftasonu Somasporla yaptığı maçtan 1-0 galip ayrıldı. 

 

Kulüp Başkanı Aziz Elaldı

 

Her türlü engellemeye ve cezaya rağmen halkın Amedspor'a sahip çıktığını belirten Kulüp Başkanı Aziz Elaldı, “Amedspor'u sadece Amed’le sınırlamak yanlış olur. Bu takım tüm bölgenin takımı. Bizim sadece bu kentte taraftarlarımız yok. Türkiye'nin birçok yerinde ve hatta Avrupa’da taraftarlarımız var” şeklinde konuştu.

Verdikleri emeklerin karşılığını aldıklarını ifade eden başkan Elaldı, “Şampiyonluğa yaklaşmamız halkımızın, taraftarlarımızın takıma olan güveniyle, takımı sahiplenmeleriyle oldu. Özellikle deplasmanda aldığımız Kastamonu galibiyeti ile tüm bölge halkı birleşti. Bizi başırıya götüren, birleşmemiz ve bütünleşmemiz oldu” dedi.