Küba’da görev değişimi

Dünya Haberleri —

.

.

  • Küba Komünist Partisi, gerçekleştirdiği dört günlük kongrede Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel’i partinin genel sekreterliğine getirdi.

 

Küba lideri Fidel Castro'nun Kasım 2016'daki ölümünün ardından liderliği devralan kardeşi Raul Castro (89) “siyasette ve ülkenin yönetiminde yeni kuşaklara yol açmak” için Küba Komünist Partisi Genel Sekreterliği görevini bırakacağını açıklamıştı.

Sembol güne denk getirildi

Küba Komünist Partisi, yeni yönetimini belirlemek üzere Başkent Havana'da geçtiğimiz cuma günü kongresine başladı. Kongre’nin 1961 yılında Küba devrimini yıkmak üzere ABD tarafından örgütlendirilen 1400 kişilik silahlı gücün gerçekleştirdiği başarısız Domuzlar Körfezi işgali girişiminin 60. yıldönümüne denk gelmesi dikkat çekti. Bu sembolik günde başlayan ve dört gün süren Küba Komünist Partisi'nin 8'inci kongresine son kez genel sekreter sıfatıyla katılan Castro, görevini Küba Devlet Başkanı Diaz-Canel'e devretti. Diaz-Canel, Komünist Partinin üçüncü genel sekreteri olacak ve aynı zamanda devlet başkanlığı görevine devam edecek.

Miguel Diaz Canel kimdir?

1959’da gerçekleşen Küba Devrimi’nden bir yıl sonra 1960'ta Villa Clara'da doğan Diaz-Canel üniversitede önce elektronik mühendisliğinde lisans, sonrasında işletme bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Bu yıllarda Komünist Gençlik Örgütü'nün (UJC) önde gelen isimlerindendi. 1997'de Küba Komünist Partisi'nin Polit Bürosu'na seçildiğinde 33 yaşındaydı ve bu göreve o güne dek seçilmiş en genç kişiydi. Küba Devlet Konseyi'ne 2013'te atandığında çok tanınmayan Diaz-Canel, daha sonra Raul Castro’ya en yakın isimler arasında yerini aldı. 61 yaşındaki Diaz-Canel, 2013'te Devlet Konseyi Birinci Başkan Yardımcısı olarak da tecrübe kazandı. 

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.