Kurdistan ‘eşbaşkanlık’ dedi

Kadın Haberleri —

Batman ve Amed seçim kutlaması

Batman ve Amed seçim kutlaması

  • Seçimlerde DEM Parti Batman Belediye Eşbaşkan Adayı Gülistan Sönük, yüzde 64.50 oranla en yüksek oyu aldı. Serra Bucak Amed’de yüzde 62.49, Hazal Aras Agirî’de yüzde 46,19 ve Sofya Alağaş Siirt’te 41.08 oy aldı. Kurdistan’da 75 kenti kadınlar yönetecek.
  • DEM Parti dışında, diğer partiler kadın belediye başkanlığı konusunda sınıfta kaldı. CHP sadece 6 il belediye başkanı kadın olurken, AKP’nin ise 1 belediye başkanı kadın. Kadın örgütlerinin tüm çağrılarına rağmen ortaya çıkan tabloda, siyasette kadın-erkek eşitliğinin sağlanması uzun bir zaman alacak.

Kurdistan ve Türkiye’de milyonlarca kişi, 31 Mart’ta yerel seçimler için sandık başına gitti. Kurdistan’da belediyeleri kayyumla gasp eden, kadın kurumlarını kapatan ve halkın emeğine çöken AKP-MHP rejimi seçim çalışmalarını son ana kadar hileyle yürüttü. Fakat ne özel savaş politikaları ne de ‘taşımalı sömürgecilik’ oyunları halkın iradesi karşısında kazandı.

Seçimlerin kaderini ise en başında kayyumları göndereceğine söz veren kadınlar belirledi. Ev ev dolaştılar, girilemez denilen her sokağa girdiler, herkese el uzattılar, ‘Jitem İttifakı’nın her planını ifşa ettiler ve sandıkları son ana kadar terk etmediler. Günün sonunda ise Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) çatısı altında, yoldaşları ve halkıyla birlikte 3'ü büyükşehir, 7 il, 58 ilçe ve 7 belde belediyesini kazandı.

Amed’de Ayşe Serra Bucak Küçük, Siirt’te Sofya Alağaş, Batman’da Gülistan Sönük ve Ağrı'da ise Hazal Aras resmi olarak belediye başkanlığını kazandı. Ancak eşbaşkanlık sistemini esas alan DEM Parti’nin politikası doğrultusunda 4 kadın değil, 75 kadın kazandığı il, ilçe ve beldelerde belediyeleri yönetecek.

 

 

Batman’da DAİŞ’e geçit yok

Kadınların gözü kulağı şüphesiz Batman’daydı. AKP, genel seçimlerde yeniden sahaya sürdüğü ve 1990’lı yıllarda Batman özelinde Kurdistan’ı kana bulayan Hizbullah eliyle Kürt Özgürlük Hareketi’nin kazanımlarını yok etmeyi planladı. Öyle ki Hür Dava Partisi (Hüdapar) adayı Serkan Ramanlı, seçim süreci boyunca kadınlar, KÖH ve DEM Parti’yi sık sık manipüle ederek kirli oyunlarına alet etmek istedi. Ancak DEM Parti adayı Gülistan Sönük, 122 bin yani yüzde 64.50 oyla tarihi bir zafer kazanırken, Hüdapar 29 bin 476 (yüzde 15.70), AKP ise 23 bin 356 (yüzde 12.44) oy aldı.

Tarihi zaferin kutlamak için gece sokaklara inen on binlerce kişi 4 Yol Kavşağı ile Batmanpark AVM önüne kadar konvoy oluşturuldu. Merkez Seçim Lokali’nin bulunduğu yerde “Bijî serok Apo” “Bijî berxwedana zîndanan” ve “Jin jiyan azadî” sloganlarıyla halaya durdu.