Kürt folklorundan bir demet

Kültür/Sanat Haberleri —

20 Ocak 2021 Çarşamba - 19:00

  • Wardoz yayınları "Zargul" adını verdiği set ile sözlü Kürt edebiyatına dair üç yeni kitabı okuyucunun beğenisine sundu.

Özellikle Kürt folkloruna ilişkin kitaplar yayımlayan Wardoz yayınları bu alandaki çalışmalara yer vermeye devam ediyor. 2017 yılında Amed’de kurulan yayınevinin "Zargul" adını verdiği yeni sette, üç kitap yer alıyor.

 

Dewrêşê Evdî

İlk kitap Kürtlerin ünlü destanı "Dewrêşê Evdî". Destanın derleyicisi Kürt folkloruna önemli katkılarda bulunmuş bir aileden gelen Ordîxanê Celîl ve Celîlê Celîl. İki kardeş ünlü destanın bu versiyonunu 1985 yılında Efrîn’de Ehmedê Nasirê Şemê’nin ağzıdan kayıt altına almışlar.

 

Köydeki oyunlar

İkinci kitap ise Mem Mukrîyanî’nin köyündeki oyunları içeriyor. Kitapta Mardin’in Artuklu ilçesine bağlı Tizyan köyünde, çocuklar ve yetişkinlerin oynadığı 76 oyuna yer verilmiş. "Lîstikên Gundê Tizyanê" adındaki kitapta oyunlar resimlerle beraber tanıtılıyor.

 

Xorasan’dan Kürtçe atasözleri

Üçüncü kitap ise Kürtlerin uzak diyarı Xorasan’dan. Xorasan Kürtlerinden olan Gulê Şadkam’ın bölgesinden derlediği Kürtçe atasözleri, anlamları ile beraber kitapta yer alıyor. 2000 Kürtçe atasözünün bulunduğu kitap için Gulê Şadkam halk arasında dolaşıp derleme yapmış. "Gotinên Pêşîyan ji Xorasanê" adındaki kitap 174 sayfadan oluşuyor. AMED           

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.