Kürt gazeteciler için çağrı

Mehmet Aslan, Esra Solin Dal ve Erdoğan Alayumat

Mehmet Aslan, Esra Solin Dal ve Erdoğan Alayumat

  • Uluslararası basın kuruluşları, Kürt gazetecilere yönelik baskı ve tutuklamalara karşı Türkiye yetkililerine çağrı yaptı. 

Aralarında Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi (ECPMF) ile Dünya Gazeteler ve Haber Yayıncıları Birliği’nin (WAN-IFRA) de bulunduğu 27 uluslararası basın kuruluşu, Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Mehmet Aslan, Esra Solin Dal ile Özgür Basın çalışanı Erdoğan Alayumat’ın tutuklanmasına ilişkin ortak bildiri yayımladı.

Bildiride, şunları belirtildi: "Medya Özgürlüğü Acil Müdahale (MFRR) veri tabanı 2022'den bu yana 118 Kürt gazeteci, medya çalışanı veya kuruluşunu hedef alan 43 vaka kaydetti. Bunlar genellikle tutuklama ve hapis cezalarıyla sonuçlanan yasal taciz vakalarıydı. Dünya Basın Özgürlüğü Günü olan 3 Mayıs'ta, Türkiye yetkililerine Kürt gazetecilere yönelik sistematik taciz ve gözdağına son verme çağrımızı yeniliyor; Basın Kanunu ve T.C. Anayasası uyarınca tüm gazetecilerin güvenliğini sağlamalarını talep ediyoruz. Ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. Maddesi uyarınca korunması gereken ifade ve medya özgürlüğü haklarının sürekli ihlaline son verilmesi çağrısında bulunuyoruz. Türkiye, Basın Kanunu, T.C. Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden (AİHS) doğan yükümlülüklerini yerine getirmeli ve Kürt medyasını hedef almaktan vazgeçmelidir. Tüm gazeteciler, demokratik bir toplumun vazgeçilmez bir unsuru olan gazetecilik mesleğini baskılardan uzak bir şekilde özgürce yerine getirebilmelidir.”

Bildiriye imza atan basın kuruluşları şöyle: Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi (ECPMF), Dünya Gazeteler ve Haber Yayıncıları Birliği (WAN-IFRA), Galler PEN, Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Güney Doğu Avrupa Medya Örgütü (SEEMO), İngiliz PEN, İrlanda PEN, Katalan PEN, Kürt PEN, OBC Transeuropa, PEN Amerika, PEN Armãn, PEN Hırvatistan, PEN Hollanda, PEN İsveç, PEN Kanada, PEN Melbourne, PEN Norveç, PEN San Miguel, PEN Sydney, PEN Vietnam, PEN Québec, Sansür Endeksi (Index on Censorship), Türkiye İnsan Hakları Davalarına Destek Projesi ve Uluslararası PEN. AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.