Kürt Hâkim Faik Bucak

Kültür/Sanat Haberleri —

5 Şubat 2021 Cuma - 20:56

Elimizdeki kitap Kürdistan Demokrat Partisi Türkiye (KDPT) Genel Başkanı Av. Faik Bucak’ın yaşam öyküsü ve ona dair anılardan oluşuyor.

Elimizdeki kitap Kürdistan Demokrat Partisi Türkiye (KDPT) Genel Başkanı Av. Faik Bucak’ın yaşam öyküsü ve ona dair anılardan oluşuyor. 4 Temmuz 1966’da bir suikast sonucu yaşamını yitiren Faik Bucak’ın yaşamını oğlu Yusuf Serhat Bucak kaleme almış. Yusuf Serhat, aynı zamanda suikastın bir tanığı. Babası suikasta uğradığında, kendisi de yaralı kurtulmuş. Urfa-Siverekli bir Kürt aydın ve siyasetçi olan Faik Bucak, KDPT genel başkanlığına seçilince devletin radarına girmiş, sürekli takip edilmiş ve birkaç suikast planını kıl payı atlatmış.

Bunların ayrıntılarını kitapta öğreniyoruz. Kitapta ayrıca bir fotoğraf albümü, Faik Bucak’ın şiirleri ve onun hakkında yazılanlar da yer alıyor. Diyebiliriz ki bir döneme ışık tutuyor. Aslında yayınlanan her yaşantı veya anı kitabı Kürtlerini gayrı resmi tarihinin bir dönemini aydınlatıyor. Bu nedenle bu çalışma için Kürt tarihine bir katkıdır da diyebiliriz.

Kitap Avesta Yayınları’ndan çıktı. Kitabın editörlüğünü ise Meral Şimşek yapmış. İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.