Kürtler Öcalan için alanlardaydı

Diaspora Haberleri —

28 Mart 2021 Pazar - 14:32

  • Avrupa’nın birçok merkezinde Kürdistanlılar ve dostları Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan ağırlaşmış tecridi, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini ve Şengal’e yönelik tehditleri protesto etti.

 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit, Şengal’e yönelik saldırılar, HDP’ye yönelik açılan kapatma davası ve Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi Avrupa’nın birçok merkezinde protesto edildi.

BIELEFELD

Bielefeld’de düzenlenen eylem DKTM/Halk Meclisi, TEKO-JİN/TCŞ, DGB (Demokratik Güç Birliği) DİDF, Bir-Kar, Antifa Gruplar ve Die Linke'nin üye ve aktivistlerinin de bulunduğu yüzlerce kişi katıldı.

Yürüyüş ve mitingde RiseUp Bielefeld, Sol Parti Milletvekili Friedrich Straetmanns, Gütersloh Sol Parti adına Camila Cirlini, Tevgera Ciwanên Şoreşger adına Serhat Ciwan, JXK adina Rozerîn Alkis, DGB adına İsmail Taş ve Frauen und Queerstreik Bündnis Bielefeld iki kadın ve siyasetçi Osman Ergin birer konuşma yaptı.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi kararının kınandığı konuşmalarda “Geri dönülmelidir” denildi.

Şengal’e yönelik saldırılara ilişkin yapılan konuşmalarda ise merkezi Irak hükümetinin isteklerinin Şengal için bir anlam ifade etmediği belirtildi.

HDP’ye yönelik açılan kapatma davası ve HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi de yapılan konuşmalarla kınandı.

Yürüyüş ve mitingde Öcalan posterleri, PKK, YPG, YPJ ve TCŞ bayrakları taşınırken, sık sık "Bijî Serok Apo", “Kadın katliamlarına son", “Şengal'de elinizi çekin", “Yaşasın enternasyonal dayanışma" sloganları atıldı.

STUTTGART

Almanya’nın Stuttgart kentinde de Öcalan’a yönelik uygulanan tecrit protesto edildi.

Schloßplatz'da bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, Öcalan'ın sağlık ve güvenliği ile ilgili bir açıklama yaparak Türk devletinin İmralı politikası kınandı.