Kürtlerin Newroz coşkusu

Yurt Dışı Haberleri —

Almanya/Esslingen Newroz

Almanya/Esslingen Newroz

  • Birleşmiş Milletler, 23 Şubat 2010 yılında aldığı kararla 21 Mart’ı dünya genelinde Newroz günü olarak kabul etti. Tüm dünyada 300 milyon insanın Newroz’u bayram olarak kutladığı tahmin ediliyor. Aryen halklarının uyanış bayramı, komşu halklarca da benimsenerek kutlanıyor.
  • Kürtlerin meydanlarda ateş yakarak milyonları buluşturduğu Newroz bayramı İran’da da 13 günlük resmi bir tatil olarak kutlanıyor. Avrupa’da yaşayan Kurdistanlılar bu yıl Newroz gecesini meşaleli yürüyüşler ve meydanlarda yakılan ateşlerle kutladı.

Kurdistanlılar bulundukları her yerde diriliş ve mücadeleyi temsil eden Newroz bayramını kutlamaya devam ediyor. Birleşmiş Millerler’in (BM) resmi gün olarak kabul ettiği Newroz bu yıl dünyada sönük geçerken Kurdistan’da kutlama ve etkinliklere rekor seviyede katılım var. Dünya genelinde Aryen halkların (Kürt, Fars, Afgan, Tacik, Hint ve Beluci) bayramı olan Newroz’u komşu halklar olan Rus, Türk, Azeri ve Ahvazlar da bahar bayramı olarak kutluyor. İran’da 13 günlük resmi Newroz tatili hafta sonu ile birleşirken Sovyetlerin resmi bayram olarak kutladığı Newroz son üç yıldır Rusya da kutlanmadı. Orta Asya cumhuriyetleride de Farsça konuşan Tacikistan’da kutlamalar olurken Kırgızistan’da kısmi bir kutlama yapıldı. Türk devletinin yine unuttuğu Newroz’dan akıllarda yine kendini ve protokolü yakan itfaiye eri kaldı.

Üç kıtada Newroz’a devam

Avrupa’da yaşayan Kurdistanlılar bulundukları tüm ülkeler ve yerleşim birimlerinde Newroz ateşini yakarak kutlama yapıyor. Kutlamalar Almanya, Fransa, Avusturya, ABD, Yunanistan, Lübnan ve Kıbrıs'ta tüm coşkusu ile devam ediyor. Halk Savunma Merkez Karargah Komutanlığının müjdeli haberi ile artan coşku Avrupa kentlerini sardı. 2024 Newroz’unda, “Önder Apo özgür olana kadar her yeri Newroz alanlarına çevirelim” denildi.

 

 

Öncülük gençler ve kadınlarda

Geçen haftadan itibaren alanlar ve salonlarda başlayan Almanya Newrozları meşaleli yürüyüş ve açık alanda yakılan ateşler ile devam ediyor. Almanya’da yapılan Newroz etkinlikleri Tevgera Ciwanên Şoreşger (TCŞ) ve Jinên Ciwanên Tekoşer (TekoJIN) öncülüğünde gerçekleştiriliyor. Kürt demokratik toplum merkezlerinin ve konfederasyonların seferber olduğu yılın en önemli günlerinden olan Newroz, “Abdullah Öcalan’a Özgürlük, Kürt Sorununa Çözüm” şiarı ile daha görünür oldu.

Almanya Kurdistanlı Toplumlar Konfederasyonu (KON-MED) kutlamalarda Newroz’un tarihçesini tekrar hatırlatarak bunun bir diriliş ve mücadele bayramı olduğuna dikkat çekti.