Kûtoslular mezradan çıkarıldı

9 Mayıs 2022 Pazartesi - 19:49

  • Kato’da devam eden Türk askeri saldırısıyla birlikte ambargo uygulanan Marînus köyüne bağlı Kûtos mezrasında yaşayan yurttaşlar, baskılar nedeniyle mezrayı tamamen boşalttı. 

Türk ordusu, Nisan ayı içinde Hakkari’nin Kato Dağı’nda da askeri saldırı başlattı. 22 Nisan’da Kato bölgesinde bulunan Marînus köyü çevresinde gerilla ve Türk askerleri arasında çıkan çatışmanın ardından köye ambargo uygulandı, ambargoyla tüm gençler köyden çıkarıldı. Köyün tüm giriş-çıkışları kapatıldı. Marînus’a bağlı Kûtos mezrasında yaşayan yurttaşlar, baskısı ve ambargo nedeniyle köyü boşaltmak zorunda kaldı.

Ambargonun 18. gününde, ajanlık dayatmasını kabul etmeyen Kûtos mezrası sakinleri, koyunlarını başka köylerin yaylalarına götürdü. Burada da barınamayan köylülerin üç gün önce köyü tamamıyla boşalttıkları belirtildi. 

Köprüler yakıldı

Alınan bilgilere göre; köyün boşatılmasının ardından köylülerin koyunlarını geçirdikleri köprüler ise askerlerce yakıldı. Köyün en hakim tepeleri başta olmak üzere birçok noktaya fotokapanlar yerleştirildi.

Ajanlık dayatılıyor

Köye giriş-çıkışın tamamen yasaklanmasının yanı sıra Qewal (Kaval) köyünden Marînus köyüne geçiş yapılan bir diğer yola da yine askerler tarafından kontrol noktası kuruldu. Askerlerin, Kaval köylülerine, “Bizimle hareket edin, size kolaylık sağlarız” dedikleri, bu tehditten sonra talebi kabul etmeyenlerin köyden çıkarıldıkları, talebi kabul edenlerin ise köyde kaldıkları iddia edildi. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.