Lale Koçgün’den yeni albüm: Paydâ

Kültür/Sanat Haberleri —

Lale Koçgün / Paydâ Albümü

Lale Koçgün / Paydâ Albümü

  • Kürt Alevi müziğinin sevilen kadın seslerinden Lale Koçgün’ün ikinci albümü ‘Paydâ’ dinleyicilerle buluştu. Kürtçe, Türkçe ve Ermenice 12 şarkının yer aldığı albüm yedi yıllık bir emeğin ürünü.

ŞAHİN BOZLAR/MAINZ

 

İlk albümü Sırrı Dem’i 2015 yılında çıkaran Lale Koçgün yedi yıl aradan sonra yeni albümü ‘Paydâ’ ile dinleyicisiyle buluşuyor. Kürtçe, Türkçe ve Ermenice 12 şarkının yer aldığı albüm, 2 Ekim’de tüm müzik marketler ve dijital platformlarda yerini alacak. On iki eserin yer aldığı albümdeki parçaların yedisini müzikseverler ilk kez dinleyecek. Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan’dan eserlerin olduğu albümde bir Ermeni geleneksel şarkısı da var. 

Doğaçlama birçok kaydın da yer aldığı albümde, vokalde kimi zaman Koçgün’ün kızları, kimi zaman annesi, yengesi, eşi ve çalışma arkadaşlarının seslerini de duyacaksınız. Albümde yer alan ‘Sare sare’ şarkısı bunlardan biri. Koçgün’ün eşi Duran soğuk bir kış günü köy ve ülke özlemiyle bu parçayı söylerken kayıt alınır. Şarkı daha sonra düzenlenerek albümde yerini alır. ‘Zeryam’ eserinde ise Koçgün’e annesi Hanım Koçgün, Songül Özmen, Ayten Güler ve Makbule Koçgün vokal yapıyor. Dengbêj Mehmet Ali Akbal ise sesiyle fonda yerini alıyor. 

Çocuk şarkısı da var

Son 7 yılda bir yandan çocuklarını büyütürken bir yandan da albümünü şekillendiren sanatçı bir çocuk şarkısını da seslendiriyor. ‘Beqe’ isimli parçanın sözleri Qemere Bariye (Şengül Tamaç) tarafından yazılmış. Koçgün ve Erdem Pancarcı tarafından müziği yapılan esere, Lale'nin kızları Seyran ve Zelal ile sanatçı Ali Erel'in kızları Zerya ve Xezal vokal yapıyor. Albümdeki "Khalê m'" şarkısının sözleri de Qemere Bariye’ye ait. Şair Begiye, şiirlerinde özellikle kaybolma tehlikesi altındaki Kırmanckî’yi kullanmaya özen gösteriyor. 

Şiirleri besteledi 

Kemal Bülbül'ün sözlerini yazdığı ‘Hakikat’ şiirini  besteleyerek albümünde yer veren sanatçının ‘Muhabbet Sormayın Erenler Bizden’ parçasının sözleri de Koçgün’ün bir dinleyicisine ait. Pir Sultan Abdal'ın ‘Katipler Oturmuş Derdimi Yazar’ eserinin müziği ise müzik öğretmeni olan dinleyicisi Taylan Özer tarafından yapılmış.