Londra Kürt Film Festivali her yerden izlenebilecek

Kültür/Sanat Haberleri —

31 Temmuz 2020 Cuma - 23:00

  • 19 yıl boyunca Kürt sinemasında bir marka haline gelen Londra Kürt Film Festivali’nin gösterimleri bu yıl online olarak yayımlanacak. 10 gün sürecek festivalde 50 film gösterilecek.

Bu yıl 11. kez düzenlenecek Londra Kürt Film Festivali 15-24 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Festival bu yıl diğer yıllardan farklı olarak herkesin izleyebilmesi için online ve ücretsiz olacak.
Londra Kürt Film Festivali bu yılın olağanüstü koşullarına uyum sağlayarak online olarak düzenleniyor. Çeşitli kurgu, belgesel ve animasyon filmi başlıklarını içeren tematik programların yanı sıra yalnızca kısa metrajlı filmlere odaklanan bir program da sunacak. Festivalde bu yıl yer alacak temalar şunlar; Sınırların Ötesinde, Mücadele Sürüyor, Sinemada Kadınlar, Ekranda Savaş, Bir Zamanlar Kürdistan'da ve Sinemada Çocuklar.

10 gün, 50 film

10 gün sürecek festivalde 50 filmin online olarak gösterimi olacak. Ayrıca , canlı yayımlanacak filmlerin ardından özel soru-cevaplar, röportajlar, panel tartışmaları ve ustalardan dersler olacak. Sanal prömiyerler ve etkinlikler İngiltere, Kürdistan ve dünyanın her bir yerindeki izleyiciler için de ücretsiz olacak. Festival yarışmaları ve ödüller geleneğine devam eden Londra Kürt Film Festival jürileri, kazanan alıcıları Yılmaz Güney En İyi Kısa Film Ödülü, Jüri Özel Mansiyonları ve LKFF MC Onur Ödülü ile ödüllendirecek.

İlk Kürt film festivali

Dünyanın ilk Kürt film festivali olma özelliğini taşıyan Londra Kürt Film Festivali, çekilen filmlerin kitlelere ulaştırılması ihtiyacından yola çıkarak Halkevi öncülüğünde bir grup gönüllü tarafından 2001 yılında kuruldu. Nisan 2018’de yapılan ve 9 gün süren 10’uncu festivalde 10 uzun metraj, 14 belgesel ve 18 kısa olmak üzere toplam 42 film gösterilmişti. 10’uncu festivalin bir diğer özelliği de festivalin 26 Eylül 2017’de Rakka’da DAİŞ çetelerinin saldırısı sonucu şehit düşen Mehmet Aksoy’a (Firaz Dağ) adanmış olmasıydı. 

KÜLTÜR SERVİSİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.