Maria’nın açık hava kütüphanesi

Kadın Haberleri —

 Maria ve kütüphanesi

Maria ve kütüphanesi

  • Maria, kitapların raflarda tozlanmasına razı olamadı, evinin önündeki telefon kulübesini kitaplık yaptı. Ardından ‘Kitaplarımızı paylaşıyoruz’ kampanyasıyla iki yıl içerisinde binlerce kitap topladı ve evinin bahçesini açık hava kütüphanesine dönüştürdü. 

HİKMET ERDEN/LONDRA

Londra’nın Harrow bölgesinde yaşayan Maria iyi bir kitap okuyucusu. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kitapların raflarda tozlanıp bir görsel malzemeye dönüşmesine karşı “Kitaplarımızı paylaşıyoruz” adıyla bir kampanya başlattı. Evinin bahçesinin önüne kendi imkanlarıyla Londra’nın sembollerinden olan telefon kulübesinden bir kitaplık yaptırdı.

Ardından mahalledeki komşularının posta kutularına birer mektup bırakarak, kitaplarını paylaşmaya davet etti. Evlerinde bulunan kitaplarını evinin önünde kurduğu kitaplığa bırakabileceklerini söyledi. Bir süre sonra başta çocuk kitapları olmak üzere edebiyat, sanat, siyaset, şiir, araştırma-inceleme gibi alanlar da yüzlerce kitap bağışı yapıldı.

 

 

Binlerce kitap geldi

Maria, telefon kulübesinden yaptığı kitaplıkta yer kalmayınca evinin önündeki bahçeye yeni kitaplıklar kurmaya başladı. Bir süre sonra binlerce kitap bağışıyla birlikte evin önü adeta açık hava kütüphanesine döndü. Binlerce kitap evin önüne sığmayınca evinin bir odasını da bağışlanan kitaplara ayırdı. Tüm kitapları kategorize edip alfabetik sıralamaya göre ayıran Maria, en çok okunanları ise bir kitaplıkta topladı.