Mizgîna leheng, Mizgîna çeleng

Kadın Haberleri —

Hozan Mizgîn (Gurbet Aydın)

Hozan Mizgîn (Gurbet Aydın)

  • Hozan Mizgîn, 32 yıl önce bugün Tetwan’da Türk devletine teslim olmayı reddederek son kurşununu kendine sıktı. Mizgîn’le o dönem tanışan Gülperi İlbasan, “Tetwan gibi bir yerde böylesi bir direnişçiyi kaybettiğimiz için yasa boğulduk. Mizgîn’i anneler sahiplendi, cenazesini yıkadı. Kadınlar omzunda taşıyarak defnetti” dedi.
  • PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, “Mizgîn, fedaileşmenin ne demek olduğunu herkese gösteren bir arkadaştır. Önderlik çizgisine bağlıydı” sözleriyle Şehit Mizgîn’i tanımlarken, PKK'nin kurucularından Ali Haydar Kaytan ise şöyle der: “Bir kadın, devrimci ve sanatçıydı. Onu ‘Acıların bilgesi’ olarak da tanımlamak mümkündür.”

Şehit Mizgîn’in yoldaşı Gülperi İlbasan, “Mizgîn, Tetwan’a büyük bir değişim getirdi. Kadınlar isimlerini dahi söylemeye utanır, sıkılırken onunla özgüven gelişti. Kadınlar, gençler ve erkeklerde büyük bir değişim hâkim oldu” sözleriyle anlatıyor yoldaşını.

Devrimci sanatın önemli isimlerinden Şehit Mizgîn (Gurbet Aydın), tam 32 yıl önce şehitler kervanına katıldı. 1962 yılında Elîh’in (Batman) Bileyder köyünde doğan Hozan Mizgîn’i 7’den 70’e herkes söylediği şarkılarla anıyor. 1980 askeri darbesiyle yönünü Kurdistan dağlarına veren Mizgîn, burada gerillacılığın yanı sıra kültür-sanat alanında önemli çalışmalar yürüttü. Çalışmalarını büyütmek ve devrimci Kürt müziğini dünyaya yaymak için 1983 yılında Avrupa’ya geçti. Avrupa’da Hozan Sefkan’la birlikte Huner Kom ve Koma Berxwedan’ın temellerini attı. “Çemê Hêzil", “Lo Hevalo” ve “Gundîno Hawar” gibi dönemin direniş şarkılarına imza attı. Avrupa’nın ardından yönünü Kurdistan’a çevirdi ve çalışmalarını Bedlîs’in Tetwan ilçesinde sürdürdü. Tetwan’da herkesle temas ederek halkının mücadelesini anlattı. 11 Mayıs 1992’de kaldığı eve baskın düzenlendi ve O, Türk askerlerinin ‘teslim ol’ çağrısına direnerek cevap verdi. Hozan Mizgîn, çatışma sonucu şehit düştü.

 

 

Tetwan, Mizgîn’ini kaybetti

“Şehit Mizgîn’in şehadet haberini aldığımızda çok üzüldük. Tetwan gibi bir yerde böylesi bir direnişçiyi kaybettiğimiz için yasa boğulduk” diyor Gülperi İlbasan. O dönem Tetwan’da bulunan ve Mizgîn’le tanışma şansı bulan İlbasan, Jinnews’e tanıklığını anlattı:

Anneler yıkadı, kadınlar defnetti

“Mizgîn’i başta kadın dostları olmak üzere tüm halk sahiplendi. Şehit düştüğünde Tetwan halkı büyük bir direniş gösterdi. Mizgîn’i anneler sahiplendi, cenazesini yıkadı. Kadınların omuzunda taşınarak sloganlarla defnedildi.

Mizgîn’le tanışmanın mutluluğunu hala yaşıyoruz. Tıpkı heval Zekiye, Zilan gibi Mizgîn de hafızalarımızda kaldı. Şehit Mizgîn düşmana teslim olmadı, kendini feda etti. Büyük bir kahramandır bizim için. O direnişin ve öncülüğün sembolüdür. Sesiyle, duruşuyla, kadın kimliği ile tüm halklara ilham oldu.