Mücadeleyi büyüteceğiz

Kadın Haberleri —

25 Eylül 2022 Pazar - 17:55

.

.

  • İran’da “İslama uygun giyinmediği” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra katledilen Jîna Amînî için başlatılan protestolara Avrupa’nın pek çok ülkesinde yapılan eylemlerle destek verildi. 

İran’da “İslama uygun giyinmediği” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra katledilen Jîna Amînî için başlatılan protestolara Avrupa’nın pek çok ülkesinde yapılan eylemlerle destek verildi. 

Jîna’nın katledilmesini protesto etti

İçi ve hafta sonu Almanya’nın başkenti Berlin, Hamburg, Freiburg, Köln, Saarbrücken, Dortmund, Hannover kentlerinde bir araya gelen binlerce kişi Jîna Amînî’nin katledilmesini protesto etti.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Feminist Ka Nettelbeckplatz’da bir araya gelen binlerce kadın hep bir ağızdan “Jin Jîyan Azadî” sloganını haykırdı. DEST-DAN kadın meclisinin de TJK-E bayraklarıyla en önde yer aldığı eylemde İran rejiminin katliamcı politikaları kınanarak, direnen kadınlarla dayanışma mesajı verildi.

 

Bejhat Tatai  - Dilşad Xizri - Giarang Beygzadeh

 

Diktatörlerin sonu getirilmeli

Muhabirimiz Hakan Türkmen’e konuşan Rojhilat Kürdistanlı Bejhat Tatai, “Kürt kadınları özgür olana dek alanlarda olacağız” dedi. Rojhilat Kürdistan’lı kadın aktivistlerden Giarang Beygzadeh ise, “Kadın mücadelesinden korkan rejimi titretmek, Jîna şahsında bütün direnen kadınların sesini duyurmak için buradayım. Kadın katliamları ile sesimizi kısmaya çalışanlara inat alanlarda mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz” diye konuştu. Rojhilat Kürdistan’lı sanatçı Dilşad Xizri’da Kürdistan’da kadın katliamlarını kınayarak,”Bütün halklar bu katliamlara karşı ayağa kalkmaya diktatörlerin sonunu getirmeli” diye çağrıda bulundu.

Çözüm, örgütlenmekten geçer

Köln kentinde yapılan eylemde bir grup Kürt kadını da Jîna'nın saçlarını temsilen kadınların saçlarının tarandığı teatral bir gösteri gerçekleştirdi. Hamburg, Saarbrücken, Freiburg, Dortmund ve Hannover kentlerinde yapılan eylemlerde Jîna Amînî, Azerbaycan askerlerinin tecavüz ve işkenceyle katlettiği Anush Abetyan ve Almanya’da katledilen Cansu Kara için yapılan eylemlerde ortak mücadele ve öz savunmanın kadın özgürlüğü için tek çözümün örgütlenmek olduğu mesajı verildi.