Müzik durağına Türk bayrağı!

Kültür/Sanat Haberleri —

3 Temmuz 2022 Pazar - 16:00

Kürtçe müzik yasağı

Kürtçe müzik yasağı

  • 10 yıldır sokakta müzik yapan Muhammed Taşdemir: Enstrümanlarımıza el konuluyor. Bizi tehdit ediyorlar. Bana on defa para cezası kesildi. Yetmedi gelip müzik durağımıza getirip Türk bayrağı astılar.

DOĞAN KAYNAK-MA/İSTANBUL

İstiklal Caddesi’nde müzik yapmaları zabıta tarafından engellenen ve para cezası kesilen müzisyenler, tepki olarak izin kağıtlarını yaktı. Kamuoyunda gelen tepkilerden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) müzisyenlere izin belgesi çıkarma ve müzik durakları açma sözü verdi. Müzik durakları açıldıktan sonra izin belgelerini alan müzisyenler, izin belgelerini almalarına rağmen zabıtalar tarafından yeniden engellenip enstrümanları ellerinden alınıyor. El konulan enstrümanlar belediyenin deposuna kaldırılıyor. Müzisyenler, enstrümanlarını geri almak için belediyeye bir miktar para ödemek zorunda kalıyor. 

‘Müzik yapmak yasak’ talimatı 

Bu hafta müzik yapmak için İstiklal Caddesi’ne giden müzisyenler, zabıtalar tarafından, “müzik yapmak yasak, emniyet amirinin talimatı” denilerek engellendi. Müzisyenler engelleme anını videoya çekti. Videoda, zabıtalar telefonla aradıkları kişiye, “Amirim müzik aletini alıyor muyuz?” diye sordu. Telefonla görüşmesini bitirdikten sonra zabıtalar, müzisyenlerin elindeki müzik aletlerini vermelerini istedi, “zorla alırız” diye tehditler savurdu. 

Muhammed Taşdemir

Kürtçe söyledikleri için 

Engellenen müzik grubunun üyesi Muhammed Taşdemir, maruz kaldıkları engellemelere dair şu bilgileri verdi: 10 yıla yakındır sokak müzisyenliğini yaptığını belirten Taşdemir, birkaç ay önce Kürtçe müzik yaptıkları için polislerin saldırısına uğradıklarını anımsattı. Yaşadıkları bu olaydan sonra kamuoyunun onlara destek verdiğini belirten Taşdemir, “Bu olaydan sonra bize izin kağıtları çıkardılar. Bize müzik durakları kurdular. Biz izinleri alana kadar, müzik duraklarını tekrar yasakladılar. Şu anda yeniden ‘İstiklal’de müzik yapmayın’ diyorlar. Arkadaşlarımızın enstrümanlarını almaya çalışıyorlar. Biz müzik aletlerimizi vermiyoruz. Onlara, ‘biz bunlarla ekmeğimizi kazanıyoruz size veremeyiz’ diyoruz ama bazıları anlayışla karşılarken bazıları da elimizden aletlerimiz alıyorlar” dedi. 

Para cezası

Kendilerinden alınan enstrümanlarının olduğunu ifade eden Taşdemir, “Onlar, ‘uyarı’ diyor ama bizi tehdit ediyorlar. Müzik durağımıza getirip Türk bayrağı asıyorlar” dedi. Kendisine yaklaşık on defa para cezası kesildiğini kaydeden Taşdemir, bütün müzisyenlere bir para cezası verildiğini söyledi. Taşdemir, “Bize, yazmadıklarını söylüyorlar ama bunlar hepsi yalan. Bize kişi başı 204 TL para cezası kestiler. Eskiden 153 TL’ydi şu anda ona da zam getirdiler” diye konuştu.

İzin kağıdını yaktı 

Müzik yapmak için izin belgelerini aldıklarını dile Taşdemir, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ek binasına izin almak için gittik. Onlardan söz almıştık. Ek binasına gittiğimizde, ‘bir mağduriyet yaşamışsınız size tekrar yardımcı olacağız’ denildi. Bize izin kağıtlarını çıkardılar. Ama bir anlamı kalmadı. Çünkü müzik tekrar yasaklandı. Şu anda bize zabıta engel oluyor. Olayların soğumasını beklediler. Olaylar soğudu tekrar bir yasak getirdiler. Şu anda izin kağıtlarının hiçbir anlamı kalmadı. Çünkü bunları gösterdiğimiz zaman yine yasaklıyorlar. İzin kağıtlarını yakmak istiyorum. Bu şekilde protesto etmek istiyorum” diyerek izin kağıdını yaktı.

Yusuf Abak

Müzik aletleri gasp edildi 

4 yıldır sokak müzisyenliği yaptığını ifade eden Yusuf Abak da rahat bir şekilde müzik yapamadıklarını söyledi. Abak, şunları dile getirdi: “Durakta müzik söyleme sıramızı bekliyorduk, zabıta amiri gelip eşyalarımızı aldı. Bize, ‘siz burada müzik yapamazsınız’ dediler. Benim müzik aletim olan cajonu aldı ve bana 204 TL para cezası kesti. İzin kağıdımızı gösterdiğimizde, ‘artık o izinler bitti o izinler artık yok, kafanıza göre müzik yapamazsınız’ diyorlar. Geçen gün amfimi de aldılar ve üzerine, ‘bu amfi verilmeyecek’ diye yazıldı zabıta tarafından. O amfiyi alabilmem için şu anda 3 bin TL para ödemem gerekiyor. O parayı ödesem bile üstündeki yazı yüzünden bana verilmeyecek. Biz, eskisi gibi müzik yapmak istiyoruz. İstiklal Caddesi müzik olmadan olmaz” dedi. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.