Nagihan’in hayali

Kültür/Sanat Haberleri —

Kadın Kütüphanesi

Kadın Kütüphanesi

  • Nagihan Akarsel her an’ı eylemleştirerek yeni anlamlara kavuşmanın heyecanlı döngüsünü yaşıyordu. “İşlerimi biran önce hızlı hızlı yapmalıyım, vaktim kalmadı” deyip duruyordu. Hayali kadınların emeklerini ve üretimlerini Kadın Kütüphanesi’nde toplamaktı.

MELTEM OKTAY

Toplumsal kültürün kimliği kadındı ve binlerce yıl yasaklanmıştı. Artık bunu biliyordu ve durmamalıydı; akmalıydı bir sel gibi, kötülükleri silip süpürmeliydi. Bilince çıkarılmış anlam eylemle buluşurdu. Nagihan Akarsel de her an’ı eylemleştirerek yeni anlamlara kavuşmanın heyecanlı döngüsünü yaşıyordu. “İşlerimi biran önce hızlı hızlı yapmalıyım, vaktim kalmadı” deyip duruyordu. Hisleri o kadar güçlüydü ki, sanki başına bir şeyler geleceğini biliyordu. Ama o yine de yapması gereken işlerin, biran önce bitirmesi gereken planların telaşındaydı. Uzun zamandır hayalini kurduğu Kürt Kadın Kütüphanesi için çabalıyor, didiniyor, koşturuyordu. 24 saat onun için kısa bir zamandı. Şehir şehir geziyor, köy köy geziyor her yerde kadınlarla görüşüyordu. Hayali kadınların tüm emeklerini ve üretimlerini Kadın Kütüphanesi’nde toplamaktı. Toplanan kadın ürünleri üzerine araştırma yaparak, Jineoloji bakış açısıyla kadının bilinmeyen tarihini yazmaktı. Aylarca çalıştı, kapı kapı gezerek birçok şey topladı. Ama hayalini kurduğu Kürt Kadın Kütüphanesi’nin açılışını yapamadı. 4 Ekim 2022’de haince bir suikastle, Kurdistan’ın orta yerinde Süleymaniye’de şehit düşürüldü. 

Nagihan’ın çalışma arkadaşları ise onun yarım kalan hayalini gerçekleştirmek için çabaladı. Tüm zorluklara ve engellemelere rağmen Kürt Kadınları Kütüphane, Arşiv ve Araştırma Merkezi bu yıl 24 Haziran’da Süleymaniye’de açıldı. Kadınları görünmez kılan bir zihniyete karşı, kadının dilinden kadının tarihi yazmak kadınların temel hedefi.

 

 

Hayalini kurduğu kütüphanedeyim

Ben de daha önce bir süre birlikte çalıştığım Gazeteci, Akademisyen ve Jineoloji Akademisi üyesi Nagihan Akarsel’in hayali olan Kadın Kütüphanesi’ne konuk oldum. Kütüphane, kitapların bulunduğu oda, kültür odası, yönetim odası ve Nagihan Akarsel köşesi olmak üzere 4 odadan oluşuyor. Kütüphanenin bir odası daha var ancak o henüz tamamlanmamış. Nagihan Akarsel, bu odanın çocuklar için bir oda olmasını hayal ediyormuş. Bu odada çocuklara Kürtçe masal okunması onun en büyük hayallerinden biriymiş. Bu hayalin gerçekleşmesi için de çalışmalar sürüyor.