Nedamet getirmediği için rehin

Feyzi Ayzit

Feyzi Ayzit

  • 30 yıllık hükümlü Feyzi Ayzit, ceza süresini doldurmasına rağmen nedamet getirmediği için 'iyi halli' bulunmayarak tahliye edilmedi.

Feyzi Ayzit, 1992’de 26 yaşında girdiği cezaevinden 30 yıl sonra tahliye edilecekti. Ayzit'in Şubat 2023'te gerçekleşmesi gereken tahliyesi Yozgat İnfaz Hakimliğince uygun bulunmadı. Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre; Ayzit'in tahliye edilmemesine ilişkin kararın gerekçesinde Yozgat Cezaevi'nce hazırlanan rapordaki değerlendirmelere yer verildi. Raporda Ayzit'le ilgili olumlu görüşler ağır basmasına rağmen tahliye edilmemesine gerekçe olarak kendisiyle yapılan mülakattaki sorulara verdiği cevaplar gösterildi. Söz konusu mülakatta Ayzit'e “Abdullah Öcalan vatan haini midir?”, “PKK'yı terör örgütü olarak kabul ediyor musun?', “Türkiye Cumhuriyeti Devletini tanıyor musun?”, “Türkiye Cumhuriyetinin karşısında olan örgütleri söyler misin?” gibi sorular yöneltildi. Ayzit, bu sorulara sadece kendisiyle ilgili soruları yanıtlayacağını söyleyerek cevap verdi.

Kararda Ayzit'in kendisine sorulan sorulara, 'Kendimle ilgili soruları cevaplayacağım' yanıtını vermesi ve yorum yapmaması 'kaçamak cevaplar vermesi' olarak değerlendirildi ve beyanlarında samimi olmadığı, PKK ile bağının devam ettiği yorumu yapıldı. Ayzit'in işlediği suça karşı herhangi bir nedamet duygusu geliştirmediği ifade edilen kararda, tekrar suç işlemeye meyilli olduğu değerlendirildi. Kararda ayrıca “Adı geçenin suçunun toplumda infial yaratan suçlardan olduğu, çıkması durumunda hayat enerjisinin düşük olduğu, tutum ve davranış değişikliğine ilişkin motivasyonunun düşük olduğu” ifadeleri kullanıldı. Ayzit'in tarafsız koğuşa geçmek için herhangi bir başvuruda bulunmaması ve örgüt mensubu kişilerle aynı koğuşta bulunmaktan rahatsızlık duymaması örgütün radikal düşüncelerinden vazgeçmediğinin gerekçesi olarak sunuldu.

Yozgat İnfaz Hakimliği, “Hükümlünün toplu yaşamın gerektirdiği kurallara ve normlara uyum sağlamakta zorlanabileceği, bu hali ile toplumla bütünleşmeye hazır olmadığı” gerekçesiyle iyi halli olmadığına karar verdi ve tahliye edilmemesine hükmetti. YOZGAT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.