Nobelli yazara Belarus sorgusu

Dünya Haberleri —

25 Ağustos 2020 Salı - 23:00

  • “Çernobil'den Sesler” kitabının Nobel ödüllü yazarı Svetlana Alexievich’in, Belarus’ta düzenlenen gösteriler nedeniyle sorguya alındığı belirtiliyor.

Belarus’un Nobel ödüllü yazarı 72 yaşındaki Svetlana Alexievich’in, Belarus Soruşturma Komitesi tarafından sorguya alındığı belirtildi. Alexievich, ülkede 26 iktidarı elinde tutan devlet Başkanı Alexander Lukaşenko’nun istifasını isteyen Koordinasyon Konseyi’nde yer alıyor. 2015 yılında Nobel Edebiyat ödülüne layık görülen Alexievich, eserlerinde Belarus’taki siyasi rejime ve Sovyetler dönemine eleştiri getiriyor. Yazarın en tanınan kitabı ise "Büyük Ütopyadan Sesler” adını taşıyor. “Çernobil'den Sesler” kitabı ise nükleer felaketin sözlü tarihi olarak nitelendiriliyor.

Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan tartışmalı seçimler ardından, Lukaşenko’nun istifasını isteyen muhaliflerin sokak eylemleri eksilmedi. Eylemcilere ‘dış mihrakların güdümünde’ diyen Lukaşenko baskıcı imajından bir şey eksiltmedi ve bir kaç gün önce helikopter ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na inerken elinde otomatik silah olan görüntüleri basına yansıdı.

Lukaşenko, kendisini protesto eden grevcilere de çatmaktan geri durmadı. Greve giden fabrikaların kapatılacağını söyleyen Lukaşenko, "Bir fabrika çalışmıyorsa o zaman pazartesi günüden itibaren kapısına kilit vuralım" ifadelerini kullandı. 

26 yıllık devlet başkanı geçen hafta da Koordinasyon Konseyi üyelerinin "paralel hükümet" kurmaktan ceza alabileceklerini söyledi ve haklarında soruşma açılacağını duyurdu. Bu açıklama ardından Lukaşenko’nun istifasını isteyen Koordinasyon Konseyi üyeleri hakkında soruşturma başlatıldı.

MİNSK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.