Öcalan özgür olana kadar eylemdeyiz

Yurt Dışı Haberleri —

İsviçere Cenevre'de enternasyonalistlerin uzun yürüyüşü

İsviçere Cenevre'de enternasyonalistlerin uzun yürüyüşü

  • 16 farklı ülkeden gelerek Cenevre’den uzun yürüyüşe başlayan enternasyonalistler, “Öcalan ve tüm siyasi tutsaklar özgür olana kadar sizinle birlikte mücadeleye devam edeceğiz” dediler.
  • Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a talebiyle 120’yi aşkın enternasyonalist Cenevre’den Strasbourg’a yürüyor. Birleşmiş Milletler (BM) binasına sırtlarını dönerek eylem yapan enternasyonalistler “Kürt Halk Önderi Öcalan özgür olana kadar eylemdeyiz” mesajı verdi.

ERDOĞAN ZAMUR/CENEVRE

Almanya, İspanya-Katalonya, Portekiz, Fransa, İngiltere, İsviçre, Slovenya, Bulgaristan, Kenya, Ekvator, Meksika Macaristan, Avusturya, Brezilya ve Hindistan’dan enternasyonalistler önceki gün İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya gelmişti. Place de Neuve meydanında dün toplanan enternasyonalistler “Savaşın, tecridin ve siyasi zulmün sona ermesi için, barış, demokrasi ve özgürlük için” ve “Önder APO’nun felsefesi bizim yaşamımızdır” pankartlarıyla Uzun Yürüyüş’e başladı. Çok sayıda Kurdistanlının da katıldığı yürüyüşte aktivistler Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının yer aldığı “Öcalan’a Özgürlük” yazılı mor yelekler giydi.

Foto: Sinan KUTLUK

BM’ye sırtlarını döndüler
Yürüyüş ardından enternasyonalistler BM Cenevre ofisi önünde sırtlarını dönerek bir eylem yaptı. 
Sosyal Demokrat Partisi (SP) Federal Milletvekili Laurence Fehlmann Rielle, Kürtlerle dayanışma içinde olduklarını belirterek, “Bizler Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü istiyoruz. Türkiye’de büyük bir demokrasi sorunu var ve Kürtler de bunun mağduru. Bu sorunun diyalog ve barışçıl yöntemler ile çözülmesi için çalışıyoruz” dedi.

Sizinle birlikteyiz
Cenevre Kanton Milletvekili Pablo Cruchone, “Kürt Halk Önderi Abdulla Öcalan’ın özgürlüğü bizler için de çok önemli. Kürt halkı ile dayanışma içindeyiz. Öcalan ve tüm siyasi tutsaklar özgür olana kadar sizinle mücadeleye devam edeceğiz” dedi. 

Cenevre Belediyesi’nden selam
Cenevre Belediye Başkan Yardımcısı Christina Kitsos da,  “Buraya gelmeniz bizim için büyük bir onurdur. Kürt halkı ve Önderliği üzerinde büyük bir baskı ve tecrit var. Kürt halkı barışçıl bir halktır ve bunun için mücadele veriyor. Cenevre Belediyesi olarak bu eyleme katılan Kürtleri ve enternasyonalistleri destekliyoruz” dedi. Kurdistan’daki deprem mağdurları için de ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.