Öcalan’ın fikirlerini yayacağız

Dünya Haberleri —

29 Temmuz 2020 Çarşamba - 08:35

  • Britanya’nın en büyük işçi sendikası Unite the Union’un Uluslararası Direktörü ve “Öcalan’a Özgürlük Kampanyası” yeni Sekreteri Clare Baker, "Türk devleti, Öcalan’ı izole altında tutarak, fikirlerinin yayılmasını önlemeye çalışıyor" diye belirtti.
  • Baker: “Öcalan’ın fikirlerinin ve özgürlüğünün sadece Kürtler için değil, tüm bölge için önemli olduğunu sendika üyelerimize anlatıyoruz" dedi.

EREM KANSOY

 

Unite the Union’un uluslararası direktörü ve “Öcalan’a Özgürlük Kampanyası” yeni Sekreteri Clare Baker; Öcalan’a özgürlük kampanyasıyla tanışmasını, kampanyanın gelişimi ve ilerleyişini, yine Türkiye’de Kürt kadınlarına yönelik artan saldırıları, Türkiye’nin uluslararası yasaları ve insan haklarını çiğnemesi konularına ilişkin gazetemize özel değerlendirmelerde bulundu.

Kampanya büyük ilgi görüyor

Öcalan’a Özgürlük Kampanyası Britanya’daki çalışmalarının dördüncü yılını doldururken gün geçtikçe kampanyaya destek de artıyor. İki sendikanın öncülüğünde başlayan kampanya Britanya genelinde en büyük 15 sendikanın desteğini alırken, kampanyaya Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki sendikalardan da destek geliyor. “Öcalan'a Özgürlük” kampanyası 2018’deki Durham Madenciler Festivali’nin Öcalan'a adanmasının ardından geçtiğimiz günlerde de Online bir oturum ile Öcalan'a özgürlük çağrısı yaptı.

Fikirleri izole ediliyor

Türk devletinin, yaklaşık 21 yıldır Kürt Halk Önderi Öcalan’ı izole ederek Kürt halkına yaklaşımını ortaya koyduğunu söyleyen Clare Baker, "Öcalan’ın feminizm, eşitlik ve Kürt halkının özgürlüğüne dair fikirlerinin yayılmasını önlemek için izole altında tutuyorlar" dedi.   

Kürt halkının özgürlük mücadelesine dair Avrupa’daki kriminalize politikalarına ve algı operasyonlarına da değinen Baker, “Sendikal hareketler ve benim de dahil olduğum Öcalan’a Özgürlük Kampanyası bu gibi konulara daha çok özen gösterilmeli. Şayet bu alanlarda sesimizi ne kadar güçlü duyurabilirsek, insanlar gerçeği daha iyi görecektir” ifadelerini kullandı.

Kürt toplumu hakkında İngiliz basının dilini de eleştiren Baker, İngiliz gazetelerinin Türk devletinin aleti durumuna düştüğünü kaydetti.

Kobanê dönüm noktasıydı

Kampanya ile tanışma sürecinin Kobanê savaşı dönemine denk geldiğini belirten Baker, Kobanê’yi “bir dönüm noktası” olarak ele alıyor. Bu süreç ardından birçok sendikacının Kürt halkını, YPG-YPJ ve Abdullah Öcalan’ın fikirlerini tanımaya başladığını dile getiren Baker, duygularını şöyle ifade etti: “Bu süreç benim için de ilham kaynağı olmuştu. Kürt Kadın Hareketini, Kürt halkının özgün değerlerini tanıdıkça önemi büyüdü ve yüreğime dokundu. Kürt Hareketi’ne daha çok ısındım, bu kampanyaya elbette destek vermem kesinlikle kaçınılmazdı.”

Kampanya hızla büyüyor

Öcalan’a Özgürlük kampanyanın yeni Sekreteri Clara Baker, kampanyanın gelişimi ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. “Şu anda kampanya 15 genel sendika tarafından ve ayrıca sendikalar federasyonu olan TUC tarafından da destekleniyor” diyen Baker, ayrıca İngiltere dışından da sendikaların kampanyaya destek verdiğini belirtti.

Kampanyanın Britanya’da hızla büyüdüğünü söyleyen Baker, “Öcalan’ın fikirlerinin ve özgürlüğünün sadece Kürtler için değil, tüm bölge için önemli olduğunu anlatıyoruz" dedi.

Kürt kadınlarından öğrenecek çok şey var

Clara Baker, Kürdistan Kadın Özgürlük Mücadelesi’ne dair düşüncelerini de gazetemizle paylaştı. “Kadınların görünmez kılındığı bir coğrafyada Kürt kadınlarının dünyaya örnek olacak büyüklükte kadın hakları için nasıl mücadele ettiğini görüyoruz” diye belirten Baker, şöyle devam etti: “Kadın özgürlük hareketi küçük bölgeden çıkıp, bütün bölgeye yayılırsa bu Ortadoğu için muhteşem bir şey olurdu. Sadece Ortadoğu’ya değil, bütün dünyaya ilham kaynağı olurlardı. Kürt kadınlarından öğrenecek çok şeyimiz var, O’nların yaklaşımları daha etkileyici ve geniş çerçevede."

Bizler Erdoğan’ın yaptıklarını unutmayacağız

Clara Baker, son olarak Türk devletinin uluslarası yasaları çiğneyerek Kürt topraklarına yönelik işgal saldırılarını da şöyle yorumladı: "Erdoğan, uluslarası yasaları hiçe sayıyor. Aslında Erdoğan’ın yaptıklarını uluslararası platformda herkes görüyor fakat kimse yeterince ses çıkarmıyor. Erdoğan bölgede çok önemli stratejik bir pozisyona sahip, çıkar politikaları yüzünden bir çok devlet Erdoğan’ın yaptıklarını deşifre etmiyor. Fakat bizler Erdoğan’ın neler yaptığını çok iyi biliyoruz. Sendikal hareket Erdoğan’ın Kürtlere ve Kuzey-Doğu Suriye’deki insanlara neler yaptığını asla unutmayacaktır. Erdoğan tam anlamıyla her yeri işgal dahi etse bizler de hiç yorulmadan Rojava halkının yanında olmaya ve destek sunmaya devam edeceğiz."

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.