Otlu peynirin fiyatı uçtu

Toplum/Yaşam Haberleri —

Wan Peynirciler Çarşısı

Wan Peynirciler Çarşısı

  • Küçükbaş havyan varlığı bakımından ilk sıralarda yer alan Wan’da, yıllara göre hayvan sayısının giderek azalması süt ve peynir üretimini de vurdu. Ekonomik kriz, kuraklık, yayla yasakları, yem ve saman fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle peynir fiyatları her yıl biraz daha artıyor. Artışlar nedeniyle durgunluk yaşanan Wan Peynirciler Çarşısı’nın esnafı da müşterisi de artan fiyatlardan şikayetçi.

Küçükbaş havyan varlığı bakımından ilk sıralarda yer alan Wan’da, yıllara göre hayvan sayısının giderek azalması süt ve peynir üretimini de vurdu. Ekonomik kriz, kuraklık, yayla yasakları, yem ve saman fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle peynir fiyatları her yıl biraz daha artıyor. Şuan kilosu 180 ila 250 TL arasında satılan otlu peynirin kış aylarıyla birlikte 300 TL’nin üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. 

Artışlar nedeniyle durgunluk yaşanan Wan Peynirciler Çarşısı’nın esnafı da müşterisi de artan fiyatlardan şikayetçi.

Satışlar kötü

Çarşı esnafından Hasan Ayan, sonbahar aylarına girilmesine rağmen hala peynir fiyatlarında bir düşüş olmadığını belirterek, “Buradan zengin değil daha çok fakir kesim alış-veriş yapıyor. Fakirin sofrasının vazgeçilmezi olan peynir maalesef artık alınmıyor. Bu mevsimde bile fiyatlar 180 ila 250 TL arasında değişiyor. Önceden fakirin yemeği olan peynir şuan zenginin yemeği konumunda. Aynı şekil keşk (kurut), poxîn (kavut), bal, cacığın fiyatları da geçen yıllara göre yüzde yüz artmış durumda. Önceki yıllarda evine yüz kilo peynir alan bir kişi, bu yıl ancak 20 kilo alabiliyor. İşlerimiz gittikçe düşüyor ve bunun sonu nereye varacak bilemiyoruz. Geçen yıllarda 10 ton peynir satarken, bu yıl satışımız 5 tona düştü. Gidişat kötüye doğru gitmeye devam ediyor” dedi. 

Kilodan grama düştük

Çarşıya peynir almak için gelen yurttaşlardan Ömer Kapalık, şunları belirtti: “Adana’dan buraya peynir almak için geldim ancak fiyatlardan dolayı tezgahlara yanaşamıyorum. Fiyatlar almış başını gidiyor. Geçen yıl bu aylarda peynirin fiyatı 80-120 TL arasındaydı şuan ise 180-250 TL fiyat söylüyorlar. Geçen yıl 80 kilogram peynir aldım ama bu yıl artan fiyatlardan dolayı evime bir şey alamadım.”

Müşterilerden Faruk Aslan da, alım gücünün aşırı düştüğünü ve artık kimsenin peynir alamadığını belirterek, “Evime kilosu 230 TL’den 2 kilo peynir aldım. Gücümüz ancak bu kadarına yetiyor. Geçen yıllara göre küp küp aldığımız peyniri bu yıl gram gram alıyoruz” diye belirtti. 

Kilosu 250 TL’ye çıktı 

Çarşı esnafından Mustafa Karakoyun ise şunları söyledi: “İşimizin kaynağı hayvancılıktan geliyor ama artık kimse eskisi gibi hayvan beslemiyor. Yem, arpa ve samana gelen zamlar nedeniyle hayvancılık da bitmiş durumda. Geçen yıllarda en iyi peyniri 100 TL’ye alıyorduk ama şuan peynirin kilosu 250’ye kadar çıkmış. Bu nedenle ne biz satabiliyoruz ne insanlar alabiliyor.” WAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.